Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Kęstutis Trečiokas Šalčininkuose: visada esu savivaldos pusėje

Vakar Šalčininkuose lankėsi Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Vizito tikslas – atsakyti į specialistams ir gyventojams kylančius klausimus dėl Aplinkos ministerijos kuruojamų sričių: atliekų tvarkymo, vandentvarkos, daugiabučių renovacijos programos, Europos Sąjungos paramos naudojimo galimybių sprendžiant aplinkosaugos klausimus.



Kartu su ministru atvyko Aplinkos viceministras Algirdas Genevičius, Aplinkos viceministras Linas Jonauskas, Aplinkos ministerijos patarėja Vilma Karosienė, Aplinkos ministro patarėja Simona Liaudanskytė, ES paramos administravimo departamento direktorius Inesis Kiškis.

Susitikti su ministerijos atstovais atvyko Šalčininkų rajono komunalinių įmonių atstovai, Savivaldybės administracijos skyrių vedėjai ir specialistai, Tarybos nariai.

Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko kolegos prie apskrito stalo susitiko su Šalčininkų rajono savivaldybės mero Zdzislavo Palevičiaus komanda ir aptarė tris Šalčininkų rajonui svarbias temas: vandentvarkos ūkį, atliekų tvarkymą, daugiabučių renovaciją.


- Gerbiamieji susirinkusieji, man malonu matyti visus šioje salėje. Dėkoju gerbiamam ministrui Kęstučiui Trečiokui už atvykimą į mūsų rajoną. Šiandien visą dieną aktyviai dirbsime, supažindinsime su Savivaldybės aplinkosaugos pasiekimais ir problemomis. Kartu bandysime ieškoti sprendimų, - susitikimo pradžioje kalbėjo Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.

Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Donata Ašmankevičienė apžvelgė vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje. Pranešėja informavo, kad vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo projektai buvo realizuoti Šalčininkų, Jašiūnų ir Eišiškių seniūnijose, o taip pat Jančiūnų, Keidžių ir Tetėnų kaimuose. Iš viso į vandens tiekimo ir nuotekų tinklų plėtrą Šalčininkų rajone buvo investuota per 7 mln. eurų, Savivaldybės įnašas – per 600 tūkst. eurų.

Realizuojant projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Šalčininkų rajone“ I etapą Eišiškėse nutiesta 2,6 km vandentiekio ir 2,6 km – nuotekų tinklų, 233 vartotojams sudaryta galimybė prie jų prisijungti. Projekto įgyvendinimo metu buvo rekonstruota ir Eišiškių nuotekų valykla. Projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Šalčininkų rajone“ II etapo realizavimo metu Šalčininkuose ir Eišiškėse nutiesta daugiau kaip 9 km tinklų.

Įgyvendinant Nemuno aukštupio baseino projektą (I paketas, I etapas) nutiesti nauji nuotekų tinklai ir vandentiekio tinklai, rekonstruotos ir pastatytos nuotekų siurblinės, rekonstruoti nuotekų tinklai ir nuotekų valymo įrenginiai Šalčininkuose.

- Vertindami praėjusio laikotarpio atliktus darbus, galime pasidžiaugti, kad visi statybos ir remonto darbai buvo atlikti laiku, kokybiškai ir gyventojų naudai. Tačiau dar ne visi gyventojai prisijungė prie vandentiekio ir nuotekų tinklų. Be to, vis dar neišspęstas Jašiūnų valymo įrenginių rekonstrukcijos klausimas. Nuo 2009 m. jis buvo ne kartą nagrinėjamas Aplinkos ministerijoje ir Vyriausybėje. Stebina ir tai, kad valykla, veikianti Merkio ichtiologiniame draustinyje, nebuvo įtrauka į Nemuno upių baseinų rajono valdymo planą, - priekaištavo Donata Ašmankevičienė siekdama atkreipti svečių dėmesį į egzistuojančią problemą.

Pasak jos, Šalčininkų rajono savivaldybė 2014 – 2020 m. finansavimo laikotarpiu numačiusi rekonstruoti Jašiūnų, Baltosios Vokės ir Dieveniškių nuotekų valyklas, Baltosios Vokės vandentiekio ir nuotekų tinklus, įrengti naujus vandentiekio ir nuotekų tinklus Šalčininkuose ir nugeležinimo stotis Eišiškėse ir Šalčininkuose. Tačiau , kai paramos intensyvumas sudaro 50 proc., Savivaldybei dalyvavimas šiuose projektuose būtų sudėtingas: nepakankamas paramos intensyvumas žlugdo visus savivaldybės numatytus planus ir perspektyvas.

Kaip vieną iš šios situacijos sprendimų būdų Šalčininkų rajono savivaldybės specialistai įvardija paramos intensyvumo mažinimą iki 20 proc., tai palengvintų visos Lietuvos savivaldybių naštą. Kitas sprendimas – papildomas finansavimas iš valstybės biudžeto.

Apie atliekų tvarkymą ir kraštovaizdžio formavimą Šalčininkų rajone kalbėjo Komunalinio ūkio skyriaus vyr. specialistas (ekologas) Miroslav Neverkevič, pranešęs, kad rajone likviduota 13 mažų sąvartynų, uždaryti ir sutvarkyti du dideli sąvartynai, įrengtos 3 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, 12 atliekų priėmimo punktų. Jis taip pat pastebėjo, kas kasmet Šalčininkų rajone susidaro apie 6 tūkst. tonų komunalinių atliekų. Pasak jo, Šalčininkų rajono savivaldybė siekia aprūpinti gyventojus individualiais antrinių žaliavų rūšiavimo konteineriais, vykdyti pavojingų atliekų surinkimą apvažiavimo būdu, įrengti papildomą didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę Dieveniškėse, tobulinti apmokestinimo sistemą.

Miroslav Neverkevič informavo, kad Šalčininkų rajono savivaldybė realizavusi teritorijų tvarkymo ir kraštovaizdžio formavimo projektus: „Šalčios upės išvalymas ir gamtosauginis sutvarkymas“ ir „Praeityje užterštų teritorijų tvarkymas Naujadvario kaime“, „Šalčininkų miesto urbanistinės infrastruktūros tvarkymas ir kraštovaizdžio formavimas“, „Jašiūnų dvaro sodybos parko sutvarkymas“, „Eišiškių miesto Gegužės aikštės parko sutvarkymas“. Jis taip pat akcentavo esamą problemą dėl Kalesninkų teritorijos ir Tausiūnų karjero sutvarkymą. 2014 m. Vyriausybės posėdyje buvo svarstomas klausimas įtraukti Tausiūnų k. (Eišiškių sen.) ir Kalesninkų k., (Kalesninkų sen.) užterštų teritorijų/sąvartynų sutvarkymą į Valstybės investicijų plėtros programą, tačiau teikimas buvo atmestas.

UAB „Tvarkyba“ atstovas Česlav Monkevič informavo susirinkusius apie Šalčininkuose vykdomą daugiabučių renovaciją, kurios metu atnaujinta 11 daugiabučių (315 butų, daugiau negu 700 000 kv. m. bendro naudojimo plotas). Penki iš jų galutinai renovuoti, kituose – atliekami baigiamieji renovacijos darbai.

- Be jokios abejonės daugiabučių renovacija pakeitė miesto įvaizdį ir pagerino gyventojų gyvenimo sąlygas. Pasiektas tikslas – mokame mažiau už suvartojamą šilumos energiją, - sakė Česlav Monkevič.

Išklausę Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos atstovų pranešimų Aplinkos ministras ir jo kolegos atsakė į klausimus ir komentavo susiklosčiusią situaciją.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pripažino per mažą projektų finansavimo intensyvumą. Jis taip pat akcentavo, kad į Šalčininkus atvyko norėdamas iš arti pamatyti Savivaldybės planuojamus darbus ir susipažinti su objektais.


- Aplinkos ministerijos veikla liečia visus Lietuvos gyventojus: statybą, aplinkosaugą, teritorijų planavimą, architektūrą – kiekvienas žmogus tam tikru gyvenimo periodu su tuo susiduria. Neretai iš tokių susitikimų į ministeriją parsivežame namų darbus: pavaldžioms institucijoms nurodome pasidomėti, gilintis ir spręsti tam tikras problemas, daryti teisės aktų pakeitimus.  Esu Vyriausybės narys, kurios pozicija – skirti daugiau dėmesio visam Vilniaus regionui. Šalčininkų rajonas patenka į keblią situaciją: esantis šalia galingo Vilniaus rajonas susiduria su rimtais sunkumais.  Būdamas ministru laikau save savivaldybininku, buvau Tarybos nariu, dirbau administracijos direktoriumi, išmanau savivaldą, pažįstu problemas ir galimybes ir visada esu savivaldos pusėje, - kalbėjo ministras Kęstutis Trečiokas. – Atvykęs į Šalčininkus pamačiau gražų miestą, renovuotus daugiabučius, išgrąžintą gimnaziją – tai neatsirado savaime, tai Jūsų nuopelnas,- tęsė jis.

Aplinkos ministerijos atstovų ir Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos specialistų diskusiją apibendrino Administracijos direktorius Josif Rybak.


- Noriu atkreipti ministro, kaip Vyriausybės nario, dėmesį į tai, kad metų pabaigoje drastiškai buvo apribotos savivaldybių galimybės finansuoti projektus. Nuo šiol savivaldybių finansinės galimybės visoms priemonėms labai mažos – tik 300 tūkst. eurų. Didesnės vertės projektų tiesiog negalėsime kofinasuoti. Toks kofinansavimas iš principo negalimas. Projektais nesiekiame gražinti aplinkos, o ją gelbėti. Tai ne noras, o būtinybė. Akcentuoju, kad šiuo metu mums reikia pagalbos iš esmės, - kalbėjo Administracijos direktorius Josif Rybak.

Po susitikimo Šalčininkų rajono savivaldybėje svečiai nuvyko į Jašiūnus, kur apžiūrėjo nerenovuotus valymo įrenginius, aptarė Jašiūnų miestelio aplinkos apsaugos situaciją. Delegacija taip pat apsilankė Šalčininkų stambiagabaričių atliekų aikštelėje ir apžiūrėjo Šalčininkų nuotekų valyklą.

Po darbingos popietės Aplinkos ministras susitiko su Šalčininkų rajono gyventojais, susitikime dalyvavo seniūnai, seniūnaičiai, bendruomenių atstovai. Susitikimo metu seniūnai teiravosi ministro apie tolimesnius daugiabučių renovacijos žingsnius, paramos gavimo galimybę individualių namų atnaujinimui, švietimo įstaigų bendradarbiavimo su Aplinkos ministerija galimybes, miško kelių sugadinimą privačių miškų kirtėjais ir vežėjais, domėjosi buvusių pesticidų sandėlių ir kitų statinių likimu. Aplinkos ministras ir jo komandos nariai išsamiai atsakė į visus klausimus, plačiai apžvelgė susiklosčiusias situacijas, dalijo patarimus konkrečiomis temomis.


Susitikimo pabaigoje aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ragino tausoti gamtą, tinkamai elgtis su atliekomis, nedeginti žolės, prisidėti prie gamtos išsaugojimo ateities kartoms, sekti gerais pavyzdžiais. Jis taip pat linkėjo naudingų Šalčininkų rajonui sprendimų ir išreiškė viltį vėl apsilankyti. Ministras taip pat pasidžiaugė turėjęs galimybę apsilankyti renovuotame Jašiūnų dvare ir gyrė Šalčininkų rajono savivaldybės sugebėjimą prikelti jį iki tokio aukšto lygio.


-Nuoširdžiai dėkoju, kad šiandien visą dieną skyrėte mūsų rajonui. Vienas garsus politikas yra pasakęs, kad vyksta pakankamai daug aukšto lygio susitikimų, bet labai dažnai trūksta šių susitikimų konkrečių rezultatų. Esu įsitikinęs, kad šis mūsų susitikimas buvo labai konstruktyvus ir duos konkrečių rezultatų. Mes, kaip savivaldybės vadovai, savivaldybės institucija, įsipareigojame atlikti namų darbus, bet ir turime didelį prašymą paremti mus ir ministerijos, ir Vyriausybės lygiu, - baigdamas susitikimą kalbėjo Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.

Inesa Suchocka

Parašykite komentarą

Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

Komentarai

{{msg}}

{{comment.name}}
{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}