Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Nauja ūkininkų apmokestinimo tvarka

Nuo 2009 metų sausio 1 d. iš esmės pasikeitė ūkininkų pajamų apmokestinimas.
Pajamų (pelno) mokesčio įvedimas. Nors pagal fizinių asmenų pajamų mokesčio įstatymą šis mokestis vadinasi pajamų, bet pagal savo esmę tai yra pelno mokestis, nes apsimokestina tik grynosios pajamos, t. y. pajamos atėmus iš jų išlaidas. Šis mokestis įvedamas ūkiams, kurie yra didesni kaip 14 EDV (Europinio dydžio vienetų).
Žemės ūkio valdos ekonominio dydžio, išreikšto EDV, skaičiavimo metodika yra patvirtinta LR Žemės ūkio ministro 2007 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 3D-521 „Dėl žemės ūkio valdos ekonominio dydžio, išreikšto europinio dydžio vienetais, skaičiavimo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 126-5141). Už valdos EDV nustatymą ir pateikimą savivaldybėms atsakingas VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras. Kiekvienos valdos EDV skaičiuojamas kasmet iki sausio 30 dienos. Kiekvienų metų sausio 1 d. turimi (deklaruojami) žemės ūkio naudmenų plotai bei laikomi gyvūnai suskaičiuojami vadovaujantis praėjusių kalendorinių metų vidurkiu ir atitinkamuose registruose esančiais duomenimis. Jei ūkininko žemės ūkio valda bus didesnė kaip
14 EDV:
2009 metais reikės mokėti 5 proc. nuo apmokestinamų pajamų;
2010 metais reikės mokėti 10 proc. nuo apmokestinamų pajamų;
2011 metais reikės mokėti 15 proc. nuo apmokestinamų pajamų.
Reikia pažymėti, kad visos išmokos ir subsidijos bus traktuojamos kaip neapmokestinamos pajamos. Jei ūkininko žemės ūkio valda bus mažesnė kaip 14 EDV, visos pajamos iš vykdomos žemės ūkio veiklos bus neapmokestinamos.
Privalomojo sveikatos draudimo įmokos. Jų dydis taip pat priklausys nuo žemės ūkio valdos dydžio.
Jei žemės ūkio valda didesnė kaip 14 EDV, kas mėnesį reikės mokėti 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA). Šiuo metu minimali mėnesinė alga yra 800 Lt, vadinasi, kas mėnesį reikės mokėti 72 Lt, per metus – 864 Lt. Pasibaigus metams, šį mokestį reikės perskaičiuoti atsižvelgiant į gautas pajamas.
2009 metais reikės skaičiuoti 3 proc. nuo apmokestinamų pajamų;
2010 metais reikės skaičiuoti 6 proc. nuo apmokestinamų pajamų;
2011 metais reikės skaičiuoti 9 proc. nuo apmokestinamų pajamų.
Perskaičiavus mokestį, skirtumą reikės primokėti, kad įmoka sudarytų nustatytą procentą nuo apmokestinamų pajamų, tačiau įmoka negalės būti mažesnė nei 9 proc. nuo 12 MMA.
Jei žemės ūkio valdos dydis nuo 14 EDV iki 2 EDV, kas mėnesį reikės mokėti 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA), bet per metus ne mažiau kaip 9 proc. 12 MMA. Jei MMA nesikeis, tai metinė privalomojo sveikatos draudimo įmoka turėtų būti 864 Lt. Metams pasibaigus, įmokų dydžio perskaičiuoti atsižvelgiant į gautas pajamas nereikės.
Jei žemės ūkio valdos dydis iki 2 EDV, kas mėnesį reikės mokėti 3 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA), bet per metus – ne mažiau kaip 3 proc. 12 MMA. Jei MMA nesikeis, tai metinė privalomojo sveikatos draudimo įmoka turėtų būti 288 Lt. Metams pasibaigus, įmokų dydžio perskaičiuoti atsižvelgiant į gautas pajamas nereikės.
Valstybinio socialinio draudimo įmokos nuo 2009 m. sausio 1 d. bus privalomos, kai ūkininko žemės ūkio valdos dydis bus 4 ir daugiau EDV. Jei valdos dydis iki 4 EDV, ūkininkai ir jų partneriai šio mokesčio mokėti neprivalo, tačiau gali draustis savanorišku draudimu.
Jei žemės ūkio valda didesnė kaip 4 EDV:
2009 metais reikės mokėti 8 proc. nuo deklaruotų pajamų;
2010 metais reikės mokėti 16 proc. nuo deklaruotų pajamų;
2011 metais reikės mokėti 28,5 proc. nuo deklaruotų pajamų.
Tačiau šioms įmokoms yra nustatytos ribos: minimali – atitinkami proc. nuo minimalios mėnesinės algos (šiuo metu ji – 800 Lt) ir maksimali – atitinkami procentai nuo einamųjų metų draudžiamųjų pajamų (2008 m. vidutinės draudžiamosios pajamos buvo 1488 Lt). Jeigu darytume prielaidą, kad minimali mėnesinė alga ir vidutinės draudžiamosios pajamos nesikeis, tai socialinio draudimo įmokos per 2009–2011 metų laikotarpį būtų:
2009 metais – nuo 768 iki 1428 Lt per metus;
2010 metais – nuo 1536 iki 2857 Lt per metus;
2011 metais – nuo 2736 iki 5089 Lt per metus.
Ūkininkai privalės mokėti avansines socialinio draudimo įmokas. Ūkininkų ir jų partnerių mėnesio socialinio draudimo įmokos avansu apskaičiuojamos ir sumokamos nuo jų pačių pasirinktos sumos, bet ne mažesnės nei minimalios mėnesinės algos dydžio.
Ūkininkai privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims bei ligos ir motinystės socialiniam draudimui, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) išmokoms.
Pridėtinės vertės mokestis (PVM). Nuo 2009 m. sausio 1 d. keičiasi PVM tarifas už tiekiamas prekes ir paslaugas, tai yra vietoje buvusio 18 proc. įvedamas 19 proc. PVM tarifas. Panaikinamas 5 proc. lengvatinis PVM tarifas.
Privalomo registravimosi PVM mokėtoju riba išlieka ta pati – jeigu atlygis už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir suteiktas paslaugas per paskutiniuosius 12 mėnesių yra didesnis kaip 100 000 Lt, kompensacinio PVM tarifo schemos taikymas ūkininkams nesikeičia
Žemės ūkio skyriaus informacija