Kontaktai:
Adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Tel.: (8 380) 51 233 Faks.:
(8 380) 51 244
El.p.: priimamasis@salcininkai.lt
Prieš dvejus metus Lietuvoje užfiksuotas afrikinis kiaulių maras sujaukė mūsų rajono stambių ūkininkų ir smulkių žemdirbių kasdienybę. Nesudarę nustatytų laikymo sąlygų rajono žemdirbiai turėjo utilizuoti arba paskersti auginamas kiaules. Tačiau situacija keičiasi.
2013 metų pabaigoje prasidėjo ankstyvasis kiaulių skerdimas buferinėje zonoje. 2014 m. sausio pabaigoje Varėnos rajono medžiotojai Kalesninkų apylinkėse sumedžiojo afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusį šerną. Tuomet Šalčininkų rajonas buvo įtrauktas į buferinę zoną, kuriai pritaikyti labai griežti biologinės saugos reikalavimai - rajono žemdirbiai turėjo atsisakyti tradicinės kiaulininkystės. 2013 – 2014 metais 246 žemdirbiai utilizavo beveik 1500 kiaulių, jiems buvo išmokėtos daugiau negu 76 tūkst. eurų kompensacijos. UAB „Merkio agrofirma“ utilizavo apie 10 tūkst. kiaulių ir gavo daugiau negu vieno milijono eurų kompensaciją. Nemaža gyventojų dalis paskerdė kiaules savo reikmėms. Šalčininkų rajone, sudarę visas biologinio saugumo reikalavimų sąlygas, kiaules iki šiol augina tik trys stambūs ūkininkai, tačiau jie nuolatos susiduria su auginamos produkcijos realizavimu.
Pasak Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Stanislavo Lebedžio, dažnas rajono žemdirbys arba ūkininkas apgailestavo negalįs laikyti kiaulių ir užsiimti tradicine kaimo gyventojo veikla.
- Uždraudus žemdirbiams laikyti kiaules jie negalėjo dirbti žemės ir užauginti prekinės produkcijos – grūdų bulvių, kuriuos galėtų panaudoti kiaulių auginimui. Iki 2014 m. pardavę kiaulieną žmonės atgaudavo investuotus pinigus, todėl jiems apsimokėjo ne tik laikyti kiaules, bet ir apdirbti žemę. Įvedus draudimą gyventojai nustojo sodinti bulves, sėti grūdines kultūras. Dėl šios priežasties 2015 m. smulkių žemdirbių skaičius rajone sumažėjo 280 vienetų, - apgailestaudamas sako Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stanislavas Lebedis.
Šiuo metu situacija pradeda keistis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakymu „Dėl kiaulių laikymo buferinėje afrikinio kiaulių maro zonoje“ nustatyta, kad asmenys, siekiantys laikyti kiaules Lietuvos Respublikos vietovėse privalo įrengti savo kiaulių laikymo vietas taip, kad jos atitiktų Biologinio saugumo priemonių reikalavimus. Būsimas kiaulių laikytojas privalo kreiptis į Šalčininkų valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (Nepriklausomybės g. 77, Šalčininkai) su prašymu leisti laikyti kiaules. Tarnybos specialistai per 20 darbo dienų turi apsilankyti nurodytoje būsimoje kiaulių laikymo vietoje ir patikrinti jos atitikimą nustatytiems reikalavimams. Asmuo taip pat turi pasirašyti pasižadėjimą dėl saugumo priemonių, afrikinio kiaulių maro kontrolės ir stebėsenos ir kitų su kiaulių registravimu, ženklinimu, pervežimu ir laikymu susijusių reikalavimų laikymosi.
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Stanislavo Lebedžio teigimu, biologinio saugumo reikalavimai yra griežti, norintys atnaujinti smulkių kiaulininkystės ūkių veiklą žemdirbiai turi realiai ir su didele atsakomybe įvertinti savo galimybes. Biologinio saugumo reikalavimai apibrėžia ne tik kiaulių laikymo nuostatas, bet ir kiaulių savininko arba laikytojo pareigas, kiaulių transportavimo, laikymo patalpų, šėrimo sąlygas. Nors reikalavimai yra griežti, tačiau galimi įgyvendinti ir sėkmingai laikyti kiaules.
Svarbu, kad kiaulių auginimo zona būtų aiškiai atskirta nuo kitos kiaulių laikymo teritorijos, į kiaulių auginimo zoną laikytojas galėtų patekti tik per tam skirtą persirengimo patalpą, įeidamas arba išeidamas į kiaulių auginimo zoną jis turi pereiti per dezinfekcinį kilimėlį. Taip pat draudžiama šerti kiaules maisto atliekomis ir nenuplikytais grūdais, šviežia žole, pašaliniams asmenims lankytis patalpose, būtina užtikrinti reguliarų mėšlo šalinimą ir pan.
Išsami informacija teikiama Šalčininkų valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, tel. (8 380) 51404.
Informaciją parengė Inesa Suchocka
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakymas Nr.B1-263 „Dėl kiaulių laikymo buferinėje afrikinio kiaulių maro zonoje“
Parašykite komentarą
Komentarai
{{msg}}