Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Valstybinės darbo inspekcijos seminaras Vilniaus teritorinės darbo biržos Šalčininkų skyriuje

2015 m. balandžio 9 d. Vilniaus teritorinės darbo biržos Šalčininkų skyriuje vyko Valstybinės darbo inspekcijos seminaras bedarbiams.


Seminarą vedė Vilniaus skyriaus vyr. darbo inspektorė Loreta Klangauskienė, kuri dalyviams kalbėjo apie nelegalų darbą bei darbo sutartis. Inspektorė pabrėžė, kad nelegaliu darbu laikoma komercinė, ūkinė, finansinė, profesinė veikla, vykdoma neįsteigus įstatymų nustatyta tvarka įmonės arba neįsigijus Verslo liudijimo, kai dalis darbo užmokesčio mokama „vokeliais”, kai asmenys dirba legaliose įmonėse, bet su jais nesudarytos darbo sutartys, kai dirbama ilgesnį negu oficialiai darbo sutartyje sulygtą darbo laiką. Už nelegalų darbą yra skiriamos baudos.

Inspektorė taip pat akcentavo, kad prieš pradėdamas dirbti asmuo turi pasirašyti darbo sutartį. Darbo sutartis - tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas, paklusdamas nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja mokėti darbuotojui darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, numatytas darbo įstatymuose, kolektyvinėje sutartyje, kituose norminiuose teisės aktuose ir šalių susitarimu. Ji  pabrėžė, kad darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais, iš kurių vienas tenka darbuotojui. Darbo sutartį privalo pasirašyti tiek darbuotojas, tiek darbdavys ar jo įgaliotas asmuo. Tik sudaręs rašytinę darbo sutartį darbuotojas gali pasinaudoti įstatymuose numatytomis garantijomis. Prieš pasirašant darbo sutartį būtina atidžiai susipažinti su savo darbo sutarties sąlygomis, darbo tvarkos taisyklėmis, savo pareigybės aprašymu, kolektyvine sutartimi. Darbuotojas turi pradėti dirbti kitą po darbo sutarties sudarymo dieną, jeigu nesutarė su darbdaviu kitaip.
Darbo sutartys gali būti kelių rūšių: neterminuota – tai įprasta darbo sutartis, sudaroma neapibrėžtam laikui; terminuota – nenuolatinio pobūdžio darbui, tačiau ne ilgesniam nei 5 m. laikotarpiui; nuotolinio darbo - kai dirbama ne darbovietėje, o darbuotojo pasirinktoje vietoje, pvz., namuose; trumpalaikė - skubiems darbams atlikti, pavaduoti laikinai nesantį darbuotoją, ne ilgesniam nei 2 mėn. laikotarpiui.

Darbuotojas turi teisę nutraukti tiek neterminuotą, tiek terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos, apie tai raštu įspėjęs savo darbdavį ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų. Taip pat visada gali siūlyti nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, sudaręs su savo darbdaviu raštišką susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo.

Jei darbuotojas dirba nesudaręs darbo sutarties ar kitaip neįteisinęs savo veiklos, tai reiškia, kad jis dirba nelegaliai. Tokiu atveju asmuo nėra socialiai apdraustas, nuo uždarbio nemokamos socialinio draudimo įmokos. Nelegaliai dirbančio darbuotojo negina darbo įstatymai, darbdavys gali apgauti nesumokėdamas atlygio, o susirgus ar įvykus nelaimingam atsitikimui darbe darbuotojo gydymo išlaidų niekas nekompensuos. Dirbti nelegaliai draudžia Lietuvos Respublikos įstatymai.

Vilniaus teritorinės darbo biržos Šalčininkų skyriaus informacija

Parašykite komentarą

Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

Komentarai

{{msg}}

{{comment.name}}
{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}