Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Žolės deginimas – nepataisoma žala gamtai ir didžiulė materialinė atsakomybė

Pavasaris prasideda ne tik pirmais saulės spinduliai ir vieversio daina, bet, deja, ir kenksmingu gamtai ir gyventojams žolės deginimu.


Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duomenimis, 2014 metų pavasarį Šalčininkų rajone atvirose teritorijose kilo 125 gaisrai, tai 51 proc. nuo visų gaisrų. Pernai 3 kartus nuo padegtos žolės degė miškai, o Dainavos kaime (Gerviškių sen.) nuo padegtos žolės užsidegė lauko rūsys. Degančiose pievose beveik kasmet žūsta ir žmonės: aitrūs dūmai apsvaigina, žmogus praranda sąmonę ir griūna ant žemės, užsidegus drabužiams, mirtinai apdega. Degindamas žolę užpernai žuvo vienas gyventojas,  dar vienas - apdegė. 2014 m. pavasarį du gyventojai gesindami žolę apdegė veidą ir rankas.

Pasak Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyriaus vyr. specialisto Ivano Sviglinskio, pastaraisiais metais žolės deginimo plotai gerokai sumažėję, gyventojai įsiklauso į specialistų patarimus nedeginti pernykštės žolės, tačiau ydingas žolės deginimo įprotis vis dar yra gajus gyventojų sąmonėje. Klaidingai manoma, kad išdeginti žemės plotai tampa derlingesni. Pernykštės žolės deginimas tiesiog parodo žemės plotų savininkų neūkiškumą, kai praėjusią vasarą nenušienautą žolę bandoma „nušienauti ugnimi“. Be to, degančiose pievose sudega retų augalų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, perintys paukščiai.

Netrukus Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos komisija lankysis rajono seniūnijose ir tikrins pievų ir laukų būklę. Gyventojų prašoma nedeginti pernykštės žolės ir primenama apie gresiančią materialinę atsakomybę:

Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą piliečiams nuo 28 iki 231 euro ir pareigūnams – nuo 57 iki 289 eurų.

Ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą piliečiams nuo 57 iki 289 eurų ir pareigūnams – nuo 115 iki 347 eurų.

Žemės savininkų, naudotojų ir valdytojų nesiėmimas priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėjus savo žemėje žolės, ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą užtraukia baudą nuo 28 iki 173 eurų.

Durpynų ir durpingų pievų deginimas užtraukia baudą nuo 86 iki 231 euro.

Nepranešimas priešgaisrinėms tarnyboms apie degančius durpynus užtraukia baudą nuo 75 iki 115 eurų.

Atliekų deginimas nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų užtraukia baudą piliečiams nuo 28 iki 57 eurų ir pareigūnams – nuo 57 iki 115 eurų.

Kartu su administracine bauda skaičiuojama ir gamtai padaryta žala, kuri deginant pievas sudaro nuo 8 eurų už arą, deginant ražienas nuo 5 eurų už arą.

Ūkininkai, degindami žolę rizikuoja netekti Europos Sąjungos išmokų.

2014 m. už žolės deginimą buvo nubausti 6 Šalčininkų rajono gyventojai.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas informuoja apie draudimą sugrėbtas (surinktas) žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekų krūvas deginti miestuose ir miesteliuose, miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 100 m nuo miško. Augalinės kilmės atliekas galima deginti tik sugrėbtas (surinktas) į krūvas ir ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų. Laužą galima kurti tik tam paruoštuose vietose. Nekurti laužo, kai pučia stiprus vėjas. Baigus kūrenti - užpilti žarijas vandeniu. Tėvams primenama, kad už nepilnamečių vaikų gaisro sukėlimą numatyta administracinė atsakomybė.

Šalčininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ragina pastebėjus degančią žolę nepraeiti abejingai pro šalį, bet pasistengti patiems ją užgesinti, nelaukiant kol liepsna išplis į didesnius plotus. Liepsnojančią žolę nedideliame plote galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis. Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu. Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.

Gyventojai, pastebėję degančią žolę, raginami kviesti ugniagesius tel. 112. Apie žolės deginimo atvejus taip galima informuoti Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Šalčininkų rajono agentūrą tel. 8-380 52130.

Informaciją parengė Inesa Suchocka

Parašykite komentarą

Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

Komentarai

{{msg}}

{{comment.name}}
{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}