Kontaktai:
Adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Tel.: (8 380) 51 233 Faks.:
(8 380) 51 244
El.p.: priimamasis@salcininkai.lt
2016 m. spalio 30 d., 15.00 val.
Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
Koncertas „Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą“
Bilieto kaina 7 €
Bilietus platina Jašiūnų dvaro sodybos rūmai ir Šalčininkų kultūros centras
Scenarijaus autorė ir režisierė:
V. Kochanskytė
Programoje:
M. K. Oginskio laiškai, memuarų, autobiografijos, knygos „Atsiminimai“ fragmentai, romansai ir kūriniai fortepijonui
Virginija Kochanskytė (aktorė)
Šviesė Čepliauskaitė (fortepijonas)
Giedrė Zeicaitė (sopranas)
Rėmėjai:
Šalčininkų rajono savivaldybė
Lenkijos Respublikos senatas
Fondas „Pagalba lenkams rytuose“
Projektas yra dalinai finansuojamas pagal Lenkijos Respublikos Senato globos Polonijai ir lenkams užsienyje programą.
,,Jei ne tragiškas mano tėvynės ir tautos likimas, būčiau tapęs kompozitoriumi“ - artėjant gyvenimo saulėlydžiui, karčiai apgailestaudamas yra išsitaręs kompozitorius M.K.Oginskis.
Kunigaikščiui, Abiejų Tautų Respublikos valstybiniam veikėjui, diplomatui, politikui, vienam iš1794 metų sukilimo vadų, Vilniaus universiteto garbės nariui pasaulinę šlovę atnešė polonezas ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“. Ir jau daugiau kaip du šimtus metų per bekraštes įvykių erdves keliauja ir smelkiasi į klausytojų širdis Tėvynės ilgesio melodijos...
Režisūrinis sprendimas – romantiškas, vaidybinis, emocionalus, žaismingas – atspindi XIX amžiuje madingo muzikinio-literatūrinio dvaro meno salono nuotaikas.
Scenografija iš detalių fragmentiškai kuria dvaro salono atmosferą, kiekvienoje vietoje skleidžiasi skirtingai – priklausomai nuo aplinkos.
Kostiumai - XIX a. pr. empiro (Napoleono laikų) stiliaus, madingi tiek Paryžiuje, tiek Vilniuje ar Varšuvoje.
Pasirodymo metu, esant kompiuteriui ir ekranui, gali būti rodomi vaizdai, susiję su M.K.Oginskio asmenybe.
Trys žavios moterys ilgisi talentingo menininko - skambina jo kūrinius, dainuoja romansus, kalbasi apie jo gyvenimą, kūrybą, pasakoja jo gyvenimo legendas, šmaikštauja – ar ne apie tai prirašyta daugybė XVIII - XIX a. romanų?
Per kompozitoriaus muzikinę kūrybą, literatūrinį palikimą, jo biografijos faktus skleidžiasi fantastiškai įdomi kunigaikščio gyvenimo kelionė - jo svajonės, meilė, troškimai, kovos, sunkūs išbandymai, dramatiški patyrimai, emigracijos skaudi patirtis, gyvenimo apmąstymai.
Menininkės sukuria ne tik ne romantišką M.K.Oginskio asmenybės portretą, bet ir atskleidžia tragiškas Abiejų Tautų Respublikos istorijos peripetijas. Beveik visi svarbiausi įvykiai, nulėmę mūsų valstybės likimą, įvyko kunigaikščio gyvenamuoju laiku ir jam tiesiogiai dalyvaujant.
Menininkių artistiškumas, įtaigiai kuriama romantiška dvaro meno salono atmosfera įtraukia publiką į dialogą, tam tikrą improvizaciją.
Dramatiško temperamento aktorė, ekspresijos sklidinas dainininkės balsas, subtilus pianistės muzikavimas žiūrovams dovanoja žaižaruojančias emocijas.
Muzikologas Viktoras Gerulaitis, išklausęs programą, pasakė, kad kompozitoriaus romansai jam yra atradimas, liudijantis M. K. Oginskį turėjus neeilinių muziko gabumų, tad, būtent tokio talento žmogus ir galėjo sukurti genialųjį polonezą ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“.
Programą entuziastingai sutiko ir Lietuvos dienų Baltarusijoje (2013) atidarymo šventės Lietuvos ambasadoje Minske svečiai, tarp jų ir
M. K. Oginskio kūrybos žinovai. Muzikologė Sviatlena Nemohaj, knygos ,,Kompozitorius M. K. Oginskis“ autorė, po pasirodymo pasakė:
,,Šių profesionalių menininkių dėka buvo atskleistas ne tik M. K. Oginskio asmenybės žavesys, jo politinės galios, patriotiškumas, bet ir
sukrečianti jo muzikos įtaiga“.