Š. m. gegužės 5 d. prasidėjo paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ priėmimas. Parama skirta pareiškėjams, vykdantiems ne mažiau kaip vienerius metus žemės ūkio veiklą buferinėje afrikinio kiaulių maro zonoje, nustatytoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu (Alytaus, Šalčininkų, Varėnos r.). Paraiškos priimamos nuo gegužės 5 d. iki birželio 27 d.
Didžiausia paramos suma vienam projektui pagal supaprastintąją tvarką gali siekti iki 260 000 Lt, didžioji parama – iki 690 560 Lt.
Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonės „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ taisyklės, numatančios tvarką, pagal kurią bus teikiama parama ne žemės ūkio veiklai kaimo vietovėje.
Kokia veikla remiama
Pagal Priemonę remiama alternatyvioji veikla, paslaugų Lietuvos Respublikos teritorijoje teikimas ir tradicinių amatų puoselėjimas. Viename projekte gali būti numatyta kelių remiamų veiklos rūšių ir (arba) tradicinių amatų kūrimas ir (arba) plėtra.
Suteikiamos paramos dydis skaičiuojamas atsižvelgiant į tinkamas finansuoti projekto išlaidas. Finansuojama iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų ir iki 75 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, jei jos tiesiogiai susijusios su tradicinių amatų plėtra.
Kai paramos kreipiamasi naujai tradicinių amatų puoselėjimo veiklai pradėti, tačiau tautinio paveldo produkto sertifikatą pareiškėjas ar individualiosios įmonės savininkas (jei paramos kreipiasi įmonė, turinti individualiosios įmonės statusą) pateikia ne su paramos paraiška, o įsipareigoja pateikti vėliausiai su paskutiniu mokėjimo prašymu, Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos turi užtikrinti, kad iki tautinio paveldo produkto sertifikato pateikimo dienos pareiškėjui išmokėta paramos lėšų dalis sudarys ne daugiau kaip 65 proc. patirtų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Didžiausia paramos suma 2007–2013 m. laikotarpiui vienam paramos gavėjui pagal Programos investicines priemones negali viršyti 2 416 960 Lt (dviejų milijonų keturių šimtų šešiolikos tūkstančių devynių šimtų šešiasdešimt litų). Į didžiausią paramos sumą 2007–2013 m. laikotarpiui paramos gavėjui neįskaitoma parama, gaunama pagal Programos priemones „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“, „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“, „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“, Programos priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ pirmąją veiklos sritį „Nitratų direktyvos Nr. 91/676/EEB reikalavimų įgyvendinimas“, Programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ ir Programos IV krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemones.
Pareiškėjas projekto įgyvendinimo laikotarpiu tuo pačiu metu negali įgyvendinti kitų investicinių Programos priemonių, išskyrus Programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.
Pakartotinai investicinės paramos pagal šią ar kitas Programos priemones galima kreiptis tik įgyvendinus ankstesnįjį ES lėšomis finansuojamą projektą. Pareiškėjai, įgyvendinantys Lietuvos kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonę „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“ arba Programos priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, pakartotinai paramos pagal kitas Programos investicines priemones gali kreiptis, jei įvykdė visas investicijas iki paramos paraiškos pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ pateikimo dienos ir pateikė išlaidų pagrindimo ir apmokėjimo įrodymo dokumentus.
Kas gali gauti paramą
Paramos gali kreiptis pareiškėjas, vykdantis ne mažiau kaip vienerius metus žemės ūkio veiklą buferinėje afrikinio kiaulių maro zonoje, nustatytoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. B1-113 „Dėl buferinės afrikinio kiaulių maro zonos išplėtimo“. Tai gali būti ūkininkas, kurio valdomos žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis 2014 m. sausio 1 d. už praėjusiųjų metų laikotarpį yra prilyginamas ne mažiau kaip 2 EDV, o tais atvejais, kai paramos prašoma nepavojingų atliekų šalinimo veiklai, – ne mažiau kaip 4 EDV paramos gali kreiptis ir kaimo gyventojas, užsiimantis žemės ūkio veikla, įregistravęs žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre, o valdos ekonominis dydis 2014 m. sausio 1 d. už praėjusiųjų metų laikotarpį yra prilyginamas ne mažiau kaip 2 EDV. Paramos taip pat gali kreiptis žemės ūkio veikla užsiimanti labai maža, maža ar vidutinė įmonė, kurios valdomos žemės ūkio valdos ekonominis dydis 2014 m. sausio 1 d. už praėjusiųjų metų laikotarpį yra prilyginamas ne mažiau kaip 2 EDV.
Žemės ūkio ministerijos informacija