Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Vilniuje prasideda tradiciniai Aušros vartų Gailestingumo Motinos Globos atlaidai

Sekmadienį, lapkričio 13 d., Aušros vartų šventovėje atlaidų pradžia. šv. Mišias aukos Em. kardinolas A. J. Bačkis. Atlaidai truks iki lapkričio 20 d., kuriuos užbaigs Lietuvos vyskupai.

Aušros Vartuose Dievas per Mariją apreiškia mums savo Gailestingumą. Ir mes, melsdami Dievo Gailestingumo ir jį patirdami, turime tapti to paties Gailestingumo įrankiais savo artimiesiems. Turime ne tik kalbėti apie šią malonę, bet ir būti gailestingi kiekvienam, kuriam to reikia. Visą savaitę Aušros vartų koplyčioje ir Šv. Teresės bažnyčioje vyksiančių atlaidų aštuondienio tema - „Motina Gailestingumo“. Atlaidų metu, baigdami Gailestingumo metus ir paklusdami Kristaus vietininkui, dar kartą apsvarstykime gailestingumo darbų kūnui ir sielai esmę bei būdus (Gailestingumo darbai kūnui: išalkusį pavalgydinti, ištroškusį pagirdyti, nuogą aprengti, keleivį priglausti, ligonį aplankyti, kalinį sušelpti, mirusį palaidoti. Gailestingumo darbai sielai: abejojančiam patarti, nemokantį pamokyti, piktą darantį sudrausti, nuliūdusį paguosti, įžeidimus atleisti, nuoskaudas nukęsti, melstis už gyvus ir mirusius). Popiežius Pranciškus bulėje Misericordiae vultus rašo: „Nuoširdžiai trokštu, kad krikščionys jubiliejaus metais pagalvotų apie gailestingumo darbus kūnui ir sielai. Tai bus būdas, kaip išbudinti savo sąžinę, dažnai miegančią skurdo dramos atžvilgiu, ir vis giliau skverbtis į Evangeliją, kurioje dieviškasis gailestingumas teikiamas pirmiausia vargdieniams. Jėzus šiuos gailestingumo darbus išvardija savo mokyme, kad galėtume pasitikrinti, ar gyvename kaip jo mokiniai, ar ne...“

Aušros vartų Gailestingumo Motinos Globos atlaidų metu kreipiame žvilgsnį ne tik į gailestingumo darbus, bet ir į bendruomeniškumo puoselėjimą su kitų tautų katalikais, todėl šv. Mišios bus aukojamos ne tik lietuvių ir lenkų, bet ir baltarusių, ukrainiečių, italų, prancūzų, ispanų bei anglų kalbomis.

Atlaidu metu bus meldžiamasi už Marijos legioną ir Gyvojo Rožinio narius, Carito bendruomenę, gailestingumo darbuotojus ir savanorius, Lietuvos kariuomenę bei policiją, vienuolius, kunigus, klierikus, žiniasklaidos darbuotojus, vaikus, mokytojus, katechetus, valstybės tarnautojus, politikus, ligonius, gydytojus, slaugytojus, šeimas, išeiviją, jaunimą bei ateitininkus.

Pamaldose giedos ne tik Vilniaus arkivyskupijos, bet ir kitų vyskupijų parapijų chorai. Be tradicinės pamaldų ir šv. Mišių programos šiemet pirmą kartą vyks kultūrinė programa tiek lietuvių, tiek lenkų kalbomis. Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai iš kitų miestų turės galimybę susipažinti su Carito veikla, Hospiso veikla, projektu „Ligonis ir liga tai dovana“, išgirsti knygos pristatymą, pamatyti spektaklius, išgirsti įvairių chorų, ansamblių giesmių koncertus.

PROGRAMA

Atlaidų istorija

Pirmos ypatingos Aušros vartų Dievo Motinai pagerbti skirtos iškilmės prie stebuklingojo paveikslo buvo surengtos po 1706 m. Vilniaus miesto gaisro.

Daug vilniečių teigė patyrę Marijos pagalbą, kai kas net tvirtino regėjęs, kaip Ji pati, pakilusi viršum Šv. Teresės bažnyčios ir koplyčios, gesinusi miestą ryjančias liepsnas. Nuo to laiko kasmet gegužės 18 d. prie Aušros vartų savo noru rinkdavosi viso Vilniaus orkestrai, kurie nuo aušros iki sutemų grodavo švč. Mergelei Marijai skirtas melodijas. Šis paprotys nunyko 1715 m. sudegus medinei koplyčiai.

Nuo 1735 m. kasmet antrąją lapkričio savaitę Aušros vartuose imta švęsti Dievo Motinos Globos šventę. 1761 m. buvo įsteigta Švč. Mergelės Marijos globos brolija, kuriai 1773 m. popiežius Klemensas XIV suteikė dvi privilegijas.

Pirmoji privilegija suteikė atlaidus brolijos nariams jų įstojimo į broliją ir Marijos Globos šventės dieną.

Antroji atlaidų privilegija suteikta šv. Mišioms už mirusius brolijos narius. Nuo to laiko Marijos Globos šventė išaugo į iškilmingus aštuonias dienas trunkančius Aušros vartų Gailestingumo Motinos Globos atlaidus.

Atlaidai būdavo užbaigiami geriausių miesto solistų ir miesto orkestro iškilmingai atlikta litanija.

Dabar Didieji Globos atlaidai švenčiami aštuonias dienas tą lapkričio savaitę, į kurią patenka 16-oji mėnesio diena.