Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Apie netradicines Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos „Atvirų durų“ dienas ir profesinio mokymo ypatumus

Apie netradicines Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos „Atvirų durų“ dienas ir profesinio...

Kas taiso ratus, išardo ir surenka automobilio mazgus? Kas verda kvapnią sriubą, kepa pyragus ir pyragėlius arba šukuoja ir kuria kliento įvaizdį, išmano senuosius amatus – audžia, velia, mezga, kala? O kas, dar nė mokyklos nebaigęs, geba rankų darbus atlikti, jų technologiją paaiškinti, paversti dirbinius ir paslaugas prekėmis, jas supakuoti arba apipavidalinti, sumaniai išgirti, derėtis ir parduoti? Kas gali pasakoti apie gimtinės grožybes ir tradicijas arba įtikinamai paaiškinti, kuo patrauklus Šalčininkų rajonas? Malonus bendraujant, pasitikintis draugais ir mokytojais, paslaugus ir nuovokus – tai Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos (TVM) jaunimas. Tuo galėjo įsitikinti apsilankiusieji mūsų kiemeliuose LITEXPO parodų rūmuose, Užgavėnių šventėje Šalčininkuose, „Auksalio kupko“ mugėje Varėnoje, Jurginių mugėje Dieveniškėse, mobiliose „Atvirose duryse“ Kalesninkuose arba „Atvirų durų“ dienomis mokykloje. Šiais mokslo metais darnią bendradarbiaujančią Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos mokinių ir darbuotojų komandą įvairiomis veiklomis pristatėme Jašiūnų „Aušros“ gimnazijos ir Jašiūnų pagrindinės mokyklos mokiniams, Kalesninkų L.Narbuto gimnazijos ir M. Rudzio pagrindinės mokyklos bendruomenėms, Butrimonių ir Poškonių pagrindinių mokyklų ir Dieveniškių A. Mickevičiaus ir „Ryto“ gimnazijų mokiniams.


Pirmosios dienos Dieveniškių technologijų ir verslo mokykloje daugumai šiandieninių pirmo ir aukštesnių kursų jaunuolių nebuvo visiškai įprastos ar lengvos. Vieniems buvo tiesiog nedrąsu, o daliai jų teko greitai suprasti, kad vien „atsėdėti“ valandas pagal tvarkaraštį čia nepakanka, nepagarbūs tarpusavio santykiai netoleruojami, veikia paprastos, bet nuoseklios elgesio taisyklės, kurių laikosi tiek suaugę, tiek jaunimas. Nesvarbu, kokia kalba „krimto“ mokslus prieš ateidami į Dieveniškių TVM ar kokie pasiekimai įrašyti anksčiau įgyto išsilavinimo pažymėjime ar užfiksuoti biografijoje, čia iš mokinių visų pirma reikalaujama tarpusavio pagarbos, atsakomybės ir pareigingumo – „ką darai, daryk gerai“. Nuo pirmųjų rudens mėnesių šalia pamokų ir praktinių užsiėmimų sukasi įvairių veiklų, projektų, sporto karuselė. Su jaunimu dirbantys suaugę mėgsta ir gerbia savo darbą, tad netrunka patraukti, sudominti, įveiklinti ir jaunimą.


Tiek Šalčininkų rajono, tiek kitų regionų darbdaviai, šiandien svarstantys, kokių darbuotojų – darbininkų, paslaugų teikėjų – jie tikisi sulaukti, pabrėžia, kad jiems svarbiausi ateinančios pamainos bruožai – pareigingumas, atsakingumas, noras mokytis ir išmokti. Kai šiandieninis jaunas žmogus priima sprendimą išmokti profesijos, jam tenka paneigti kelis mitus, kuriais apipintas profesinis mokymas profesinėje mokykloje. Nesimokai, kliūva elgesys? – eisi į „profkę“. Juk tebeskamba tokie „palinkėjimai“ ir bendrojo ugdymo mokyklose, ir namuose. Šalčininkiečiams ir rajono gyventojams prisiminimai apie profesinę mokyklą dažniausiai vis dar kelia nemalonias, o iš kitos pusės – stereotipines asociacijas. Tačiau mūsų – 2017 metų Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos pedagogų ir darbuotojų komandos praktika mokant ir išmokant jaunuolius profesijos pagrindų rodo, kad neretai į praktinę veiklą orientuoti vaikai netgi po šešerių metų „suolo trynimo“ vidurinėse klasėse iš nemotyvuotų tampa kruopščiais, siekiančiais ir pasiekiančiais. Jie atranda save ten, kur gali geriausiai save išreikšti, nes su jais dirbama taip pat nuoširdžiai ir atkakliai, kaip su „akademiniais gabiaisiais“ – pagal kiekvieno poreikius, savu tempu, o svarbiausia – pagarbiai, dėmesingai, nuosekliai ir kantriai. Žinoma, gaila, kad tam tikrai daliai jaunimo, nuo pirmos iki dešimtos klasės bendrojo ugdymo mokykloje neįgijusiam elementaraus raštingumo, dveji-treji metai Dieveniškių technologijų ir verslo mokykloje yra nepakankami reabilituoti prarastą motyvaciją, atstatyti arba įgyti pasiryžimą savo profesionaliu darbu susikurti gerovę sau ir būsimai šeimai. Kartais su tokiais atsisveikiname anksčiau, jiems taip ir neįgijus kvalifikacijos ir diplomo. Kartais, pasiblaškę ir susitupėję, jie sugrįžta ir siekia profesijos ir/arba brandos atestato pakartotinai.

Grįžkime prie ATVIRŲ DURŲ. Užsukę po vieną, su draugu ar su šeima, galite su mumis susipažinti „čia ir dabar“. Į Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklą verta stoti. Verta įgyti brandos atestatą, profesinę kvalifikaciją ir diplomą, bendravimo, bendradarbiavimo mišraus amžiaus, statuso bei išsilavinimo komandoje įgūdžių, įprasti prie prasmingo laisvalaikio, susipažinti su darbo rinkomis ir bendraamžiais Lietuvoje ir Europoje per praktinę, projektinę ir sporto veiklas, pasitikėti savo jėgomis ir suvokti savo karjeros perspektyvas. Šią vasarą priėmimas į mokyklą vyks per LAMA BPO sistemą, kiekvienam pageidaujančiam pagalbą registruojantis teiks darbo dienomis mokykloje dirbanti priėmimo komisija (212 kabinetas, Geranionų g, 38, Dieveniškių miestelis).

2017-2018 mokslo metais kviečiame mokytis perspektyvių renkantis gerai apmokamą darbo vietą arba užsiimant individualia veikla profesijų. Baigusiems 10 klasių siūlome automobilių mechaniko ir konditerio modulines profesinio mokymo programas, kartu įgyjant ir brandos atestatą. Baigusius 12 klasių kviečiame į komunalinio ūkio paslaugų verslo darbuotojo, dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo, dailiųjų tekstilės dirbinių gamintojo modulines profesinio mokymo programas, taip pat į dailiųjų metalo dirbinių gamintojo profesinio mokymo programą. Pirmuosius praktinius įgūdžius įgiję atnaujintoje mokyklos praktinio mokymo bazėje, profesinio meistriškumo mokyklos mokiniai sieks atitinkamuose Vilniaus ir Alytaus sektoriniuose praktinio mokymo centruose, darbdavių teikiamose praktikos vietose rajone, regione, užsienyje. Tokiose stažuotėse jų pažangą stebės ir praktikai vadovaus patyrę vietos darbdaviai, meistrai ir Dieveniškių TVM mokytojai. Šios naujos šešios profesinio mokymo programos Dieveniškių technologijų ir verslo mokykloje licencijuojamos pirmą kartą, suderinus darbdavių, regiono ir LR Švietimo ir mokslo ministerijos ekonominės plėtros strategijas.


Ilona Šedienė, Dieveniškių TVM direktorė,
Ligita Radevič, Dieveniškių TVM socialinė pedagogė ir projektų vadovė