Kontaktai:
Adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Tel.: (8 380) 51 233 Faks.:
(8 380) 51 244
El.p.: priimamasis@salcininkai.lt
Butrimonių Anos Krepštul gimnazija vykdo projektą ,,Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“. Spalio 12 d. buvo organizuota edukacinė išvyka į Vilniaus edukologijos universiteto oranžeriją. Tai jau trečia edukacinė programa per du mėnesius.
Gimnazijos 5 - 7 klasių mokiniai apsilankė Vilniaus edukologijos universiteto oranžerijoje, kuri buvo įkurta 1999 metais. Oranžerijos direktorė Teresė Jokšienė labai maloniai mus pasitiko ir pravedė užsiėmimą ,,Tropiniai ir subtropiniai augalai“. Mokiniai galėjo paliesti kiekvieną augalą, pajusti jų malonų prisilietimą, pasisemti energijos. Svarbiausia oranžerijos paskirtis - pasitarnauti studijoms biologijos ir gamtos specialybių mokytojų rengimui. Mes stebėjome augalus, susipažinome su jų įvairove.
![]() |
![]() |
Oranžerijoje auginama per 520 augalų, priklausančių 90 šeimų. Galėjome pamatyti augalus, kurių protėviai augo žemėje kartu su dinozaurais prieš 400 mln. metų. Čia auga fikusai, kurių vaisiai vadinami inžiru. Apie skiautėtalapio fikuso reikšmę senovės žmonėms byloja daugybė užrašų Senajame Testamente, taip pat 5 tūkst. m. senumo egiptiečių raštai. Tai vienas iš seniausių vaismedžių žmonijos istorijoje. Oranžerijoje auginama ir daugiau valgomus vaisius vedančių augalų rūšių. Čia vaisius sunokina bananai. Tai didžiausias žinomas žolinis augalas. Taip pat čia auga papajinis melionmedis ir įvairios citrinmedžių veislės. Auga ir prieskoniai: kardamonas ir tikrasis imbieras. Ant medžių šakų yra ,,apsigyvenę“ augalai epifitai. Tai Amerikos tropikų augalai. Daug tropinių miškų augalų turi plonus laipiojančius stiebus. Į medžius lipa filodendrų rūšys. Jų orinės šaknys ,,priklijuoja“ stiebą prie medžio kamieno. Matėme daug kaktusų prosenelių, nuo kurių prasidėjo jų evoliucija. Šių augalų kolekcija yra gausiausia. Skirtingus žemynus reprezentuojantys augalai yra susodinti grupėmis. Galėjome pamatyti vilnamedį – neišsenkantį žaliavos šaltinį medvilnės gamybos pramonei, tikrąjį popiermedį, iš kurio žievės senovės Azijoje gamino popierių pinigams, ir papirusinę viksvuolę, iš kurios stiebų Egipte, valdant faraonams, gamino garsųjį papirusą.
Edukacinė pamoka oranžerijoje prabėgo labai greitai. Daug pamatėme ir sužinojome apie tropinius augalus. Kupini malonių įspūdžių grįžome į gimnaziją, kur per gamtos ir geografijos pamokas bandysime atkurti žinias, įgytas oranžerijoje.
Halina Juchnevič, projekto koordinatorė.