![](/data/public/uploads/2020/01/isqofrcc3.jpg)
2011 m. lapkričio 15 d. Šalčininkuose lankėsi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Aukštasis komisaras tautinių mažumų klausimais Knut Vollebaek kartu su delegacija. Vizito tikslas – susipažinti su tautinių mažumų padėtimi Šalčininkų rajone.
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos salėje rajono savivaldybės meras susitiko su ESBO komisaru, supažindino su Šalčininkų rajono pasiekimais ir problemomis. Susitikime taip pat dalyvavo Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos skyrių vedėjai, Tarybos nariai, tautinių mažumų organizacijų atstovai.
– Man didelė garbė pasveikinti atvykusį į Šalčininkų rajoną garbingą svečią. Dėkoju Jums, kad esate čia, mūsų rajone, kuris yra ypatinga vieta, nes nuo seno jungia kelių kultūrų ir kalbų žmones. Tolerancija, tautinių konfliktų nebuvimas ir draugiškas egzistavimas - taip galima apibūdinti šio krašto gyvenimo ypatumus. Mūsų regionas stengiasi palaikyti daugiakultūrio ir daugiakalbio rajono tradicijas. Eišiškėse veikia Lenkų namai, Šalčininkuose Baltarusių centras ir Ukrainiečių kultūros centras. Didelę įvairių kultūrų ir kalbų samplaiką galima pamatyti ir per tradicines Šalčininkų rajono šventes. Kiekviena tauta turi teisę į savo kalbą, tradicijas ir tautinę tapatybę. Šiandien būdami Europos Sąjungoje norėtume, kad ši teisė būtų realizuojama ne bloginant tautinių mažumų padėtį, o gerinant ją. Mus neramina naujai priimtas Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas. Galima prognozuoti, kad po kelerių metų tautinių mažumų mokyklos gali netekti pagrindo egzistuoti. Taip pat siekiame, kad Šalčininkų rajono gyventojams būtų suteikta teisė naudoti viešuosius užrašus gimtąja kalba. Manome, kad Lietuvos Valstybės valdžios nenoras spręsti ir gilintis į savo piliečių problemas yra ne kas kitas, o tik gerai apgalvotas asimiliacijos siekimas. Tokia politika prieštarauja pilietinės integracijos postulatui su teise į tautybę, jos puoselėjimą ir išsaugojimą, kaip yra teigiama Jungtinių tautų organizacijos, UNESCO, Europos Tarybos ir Europos Sąjungos dokumentuose, – susitikimo metu kalbėjo Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.
Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič pristatė švietimo padėtį rajone bei prognozuojamus naujojo Švietimo įstatymo padarinius tautinių mažumų mokykloms bei melagingus valdžios atstovų pasisakymus apie mokymosi lygį tautinių mažumų mokyklose. Knut Vollebaek, išklausęs pasisakymus, pripažino, kad informacija, kurią jam šiuo klausimu pateikė švietimo ir mokslo ministras, yra priešinga išgirstai Šalčininkuose.
![](/data/public/uploads/2020/01/ijv6sosze.jpg)
– Iš švietimo ir mokslo ministro sužinojau, kad pakeitimai Švietimo įstatyme, didinant lietuvių kalbos mokymosi krūvį tautinių mažumų mokyklose, buvo būtini, kadangi tautinių mokyklų absolventų lietuvių kalbos žinios tesiekia lietuviškų mokyklų aštuntokų lygmenį, o tai, savo ruožtu, trukdo tinkamai realizuoti save darbo rinkoje ir lietuviškoje visuomenėje, – sakė komisaras.
Švietimo ir mokslo ministerijos poziciją gynė šios ministerijos atstovė Ona Čepauskienė, remdamasi 2005 metais atlikto lietuvių kalbos mokymo programų lietuvių ir tautinių mažumų mokyklose palyginimo duomenimis. Ministerijos atstovė į klausimą–kodėl Švietimo ir mokslo ministerija įvesdama drastiškus pakeitimus Švietimo įstatyme vadovaujasi net 6 metų senumo duomenimis – atsakyti negalėjo. Neatsakytas liko ir retorinis Šalčininkų rajono savivaldybės mero klausimas: „Jeigu tautinių mažumų jaunimas baigęs mokyklas nemoka lietuvių kalbos, tada kokiu būdu patenka į aukštąsias mokyklas, studijuoja ir tas studijas baigia?“.
Baigiantis susitikimui, komisaras Knut Vollebaek pasakė, kad jo funkcija yra pateikti nuorodas, kaip užkirsti kelią tolesniam konflikto tarp Lietuvos valdžios ir lenkų tautinės mažumos eskalavimui.
– Esate unikalūs, bet, žvelgiant į šią problemą globaliai, panašios tautinių mažumų problemos egzistuoja kiekvienoje šalyje. Suprantu Jūsų susirūpinimą esama padėtimi, detaliai susipažinęs su Jūsų problema, pateiksiu savo rekomendacijas, – sakė komisaras, pažymėdamas, jog rekomendacijos bus pateiktos Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovams ir nebus paviešintos.
Vizito Šalčininkuose metu svečias apsilankė Šalčininkų Jono Sniadeckio gimnazijoje ir Šalčininkų „Santarvės“ vidurinėje mokykloje, kuriose susitiko su švietimo įstaigų bendruomenių atstovais. Vienuoliktų klasių mokiniai bei tėvai išsakė savo nuogąstavimus dėl, jų nuomone, diskriminacinio Švietimo įstatymo. Tačiau mano, kad mokiniai gerai moka lietuvių kalbą ir tikisi gerų egzaminų rezultatų. Vis dėlto, skubotas įstatymo pakeitimas kelia didelį nerimą mokiniams ir jų tėvams.