Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Erasmus+ KA1 profesinio mokymo mobilumo projektas „Įgyk patirties sėkmingai profesinei ateičiai“ Austrijoje

Erasmus+ KA1 profesinio mokymo mobilumo projektas „Įgyk patirties sėkmingai profesinei ateičiai“...

Nuo 2017 m. birželio 1 d. iki 2018 m. gegužės 31 d. Dieveniškių technologijų ir verslo mokykla vykdė Erasmus+ KA1 profesinio mokymo mobilumo projektą „Įgyk patirties sėkmingai profesinei ateičiai“ su patikimu ir didelę patirtį projektinėje veikloje turinčiu partneriu BVÖ Bildungsberatung & Vermittlungsagentur GmbH. Šio projekto metu dvidešimt technikos priežiūros verslo darbuotojo, virėjo ir kaimo turizmo organizatoriaus specialybių mokinių ir dešimt profesijos mokytojų pagal automobilio mechaniko, konditerio, higieninės kosmetikos kosmetiko, dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo, komunalinio ūkio paslaugų darbuotojo, apeigų ir švenčių organizatoriaus, dailiųjų tekstinės dirbinių gamintojo ir dailiųjų metalo dirbinių gamintojo modulines ir dalykines profesinio mokymo programas atliko praktiką Austrijos smulkiojo ir šeimyninio verslo įmonėse.

Projekte dalyvavę mokiniai išmoko kiekvieną dieną susidoroti su naujais iššūkiais, tapo savarankiški, atsakingi, drausmingi, išmoko paruošti bei sutvarkyti savo darbo vietą, planuotis darbo laiką ir įgyvendinti suplanuotas veiklas, būti komandos dalimi, bendrauti ir bendradarbiauti su aplinkiniais. Išbandė bei pamatė patys visą savo profesijos darbą gyvai. Todėl po šios praktikos jie tapo labiau pasitikintys savimi, drąsūs bei motyvuoti. Dirbdami šeimos ir smulkiojo verslo įmonėse susipažino su verslumo modeliu Austrijoje. Iš arti pamatė, kaip šeimininkai su savo darbuotojais dirbdami kaip darni komanda išlaiko savo verslą metai iš metų, su kokiais iššūkiais susiduria ir kokias sėkmės istorijas yra patyrę. Ši praktika leido mokiniams suvokti, koks turi būti tikras savo srities specialistas, kokiomis savybėmis jis turi pasižymėti bei ko iš jo tikisi darbdavys.



Profesijos mokytojai, dalyvavę mobilumo projekte, patobulino turimas bei įgijo naujų profesinių kompetencijų, įgūdžių ir žinių. Dirbdami smulkiojo ar šeimyninio verslo įmonėse dalyviai stebėjo bei mokėsi verslumo subtilybių, gudrybių bei iškylančių rizikų valdymo. Atitinkamai, įgytą patirtį perteikė mokiniams pamokose bei neformalioje veikloje, ruošiant mokinius įvairiems konkursams, renginiams. Gautas žinias pritaikė pamokose bei kurdami naujus mokymo metodus, diegdami modulines profesinio mokymo programas.

Be to, projekto dalyviai įgijo ir kultūrinių kompetencijų – susipažino su Austrijos kultūra, tradicijomis, žmonėmis. Aplankė vieną gražiausių Europos sostinių – Vieną. Susipažino su miesto istorija, architektūra, savo akimis išvydo sostinės grožybes. Laisvu laiku kartu su savo darbdaviais, kolektyvu aplankė praktikos vietų miestelių žymiąsias vietas, mėgavosi gamtos grožybėmis, kalnų didybėmis. Kiekvieną dieną dirbdami kartu išmoko ar bent pramoko vartoti anglų bei vokiečių kalbas susikalbėjimui.

Kiekvienas dalyvis po praktikos gavo visoje Europoje galiojančius „Europass“ mobilumo dokumentus bei sertifikatus įrodančius jų tarptautinę ir profesinę patirtį. Šie dokumentai prisidės prie sėkmingo įsidarbinimo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Įvykdžius šį projektą Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos projektinė darbo grupė sustiprino kompetencijas vykdant tarptautinius projektus, sustiprėjo mūsų tarptautiniai bendradarbiavimo ryšiai su partnere organizacija BVÖ Bildungsberatung & Vermittlungsagentur GmbH bei sėkmingai įdiegtos naujos modulinės profesinio mokymo programos.



Po mobilumo vizitų Dieveniškių technologijų ir verslo mokykla dalyvavo Europos profesinių gebėjimų savaitėje, kurioje organizavo visą savaitę skirtingas veiklas. Viena iš jų buvo diskusijų forumas, kuriame projektų vadovė, direktorė, projekto dalyviai – profesijos mokytojai bei mokiniai pristatė projekto idėjas, veiklas, rezultatus mokyklos bendruomenei ir plačiosios visuomenės atstovams. Pagrindinis tikslas buvo atskleisti smulkiojo ar šeimos verslo įmonių modelį Austrijoje, kurį profesijos mokytojai lygino su Lietuvoje veikiančiais verslo modeliais bei samprotavo, kaip galėtų įgytą patirtį pritaikyti profesiniame mokyme. Direktorė Ilona Šedienė pristatė dualinio profesinio mokymo Austrijoje sistemą. Tuo tarpu projekto „Įgyk patirties sėkmingai profesinei ateičiai“ tiesioginiai dalyviai mokiniai ir profesijos mokytojai įvardino įgytą patirtį, kuri yra būtina kiekvienam paklausiam ir konkurencingam darbuotojui: svarbios ir būtinos dirbančiojo savybės yra drausmė, savikontrolė ir atsakomybė. Profesijos mokytojai, apibendrinę savas įžvalgas apie sėkmingo šeimos ir smulkaus ar mažo verslo Austrijoje ypatumus, pabrėžė, kad be profesinės etikos, darbo kultūros, profesionalumo, išskirtinė Karintijos regiono su nedidelėmis išvystytomis seniūnijomis verslų ir juose dirbančiųjų savybė - ryškus bendruomeninis verslumas, susitelkimas ir bendradarbiavimas. Taip pat mokyklos organizuotame forume dalyvavo verslininkas, Šalčininkų rajono verslo asociacijos pirmininkas Ježy Obločinski, kuris pasidalino patirtimi kuriant ir plėtojant verslą Šalčininkų rajone bei išsakė savo nuomonę, požiūrį į verslo steigimą ir plėtojimą, analizavo, kokių darbuotojų ir kodėl trūksta Šalčininkų rajone. Diskusijų metu sutarėme, kad vardan kokybiškų profesinio mokymo rezultatų turime veikti drauge. Pirma, ištyrinėti verslo įmonių, esančių Šalčininkų rajone, galimybes ir pasirengimą įtraukti praktikantus į darbo procesus, ir, antra, bendromis pastangomis bandyti sudaryti patrauklias ir prasmingas praktikos vietas savo jaunimui, kuris, lygiai taip pat kaip ir Austrijoje, turėtų galimybę įgyti visapusiškos darbinės praktikos ir patirties gimtajame Šalčininkų rajone.

Projektinė veikla vykdoma gavus Europos Sąjungos paramą pagal Erasmus+ programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.


Ligita Radevič,
Dieveniškių TVM projektų vadovė