Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

„Europroject“ – tai mūsų jaunimas!

Jaunimo organizacija „Europroject“ buvo įkurta vos prieš kelis metus, bet jų užteko, kad apie organizaciją kalbėtų ne tik rajone, Vilniuje, bet ir už mūsų šalies ribų. „Europroject“ –  tai jauni žmonės, kurie nėra abėjingi ir pasyvūs, jie nori veikti, kurti, padėti, bendrauti ir jiems tai puikiai pavyksta. Šiandien jie dalinasi su mumis savo patirtimi ir pasiekimais. Didžiuojamės, kad turime tokį jaunimą!


Mes esame ir būsime, Jūsų „EUROPROJECT“

Šie 2012 metai  Všį  Jaunimo bendradarbiavimo centrui „EUROPROJECT“ dalyviams buvo labai turingi, nes ne taip kaip praeitais, mes skyrėme didesnį dėmesį užtvirtinant savo partnerystę užsienyje ir esamų bei naujų organizacijos dalyvių kompetencijų kėlimui ir naujų ugdymui.

Metai prasidėjo mažu seminaru skirtu ikimokyklinių organizacijų darbuotojams bei pradinių klasių mokytojams, seminaro tema buvo „Neformalaus ugdymo metodų naudojimas praktinėje veikloje, projektinė veikla -  nuo idėjos generavimo iki pateikimo“, seminaras turėjo paskatinti pedagogus rašyti projektus įtraukiant į juos pačius jauniausius mūsų visuomenės narius. Šių metų vasaris šešiems Jaunimo bendradarbiavimo centro „EUROPROJECT“ nariams buvo vienas laukiamiausių mėnesių. Partneriai italai pasikvietė mus į svečius pagal ekologinį projektą „Save your energy“ (Taupykime energijos išteklius). Projekto veikla startavo 2012 metų vasario 18 dieną ir vyko Ladispolio miestelyje, įsikūrusiame prie pat jūros. Be lietuvių ir italų spręsti ekologines problemas atvyko čekai, ispanai bei rumunai.

Neužilgo po mainų išsiuntėme viena savo organizacijos dalyvę į tęstinius mokymus Kaune, ,,Media Wake Up: Young people take part in the structured dialogue“ (vert. ,,Informacinių technologijų atsiskleidimas: jauno žmogaus dalyvavimas struktūriniame dialoge“), kurių metu buvo siekiama paneigti  teiginį, kad dialogas tarp jaunų žmonių ir politikos atstovų yra neįmanomas. Pirmojo susitikimo metu jaunimo lyderiai iš skirtingų Lietuvos organizacijų dalinosi patirtimi apie jaunų žmonių aktyvų dalyvavimą savo regionuose, gilino žinias apie struktūrinį dialogą bei ugdė medijos panaudojimo įgūdžius jame. Šie mokymai padėjo mūsų dalyviams giliau pažvelgti į mūsų Šalčininkų rajono problemas ir pradėti gilintis į galimus jų sprendimų būdus.

 

 Iškart po mokymų visa organizacija dalyvavome kasmetinėje akcijoje „Darom 2012“, kurios metu tvarkėme Šalčininkų miesto sveikatingumo taką ir miško takelį, esantį už jo. Tvarkymo metu supratome, kad nors dabar visuomenė yra ir labai pažengusi visomis prasmėmis, bet ji vis tiek liko visiškai netolerantiška gamtai. Ši akcija paskatino mus kartu su Turkijos partneriais pradėti planuoti projektą ekologijos tema, kuris ir įvyko šių metų lapkričio pradžioje.

Gegužė buvo ganėtinai ramus metas mūsų organizacijai, turėjome tik vieną vietinę iniciantyvą bendradarbiaujant kartu su „Šalčininkų Europos informacijos centru“, tai buvo Europos diena, kurios metu buvo pastatyta palapinė su įvairiais leidiniais apie Europos sąjungą, taip pat buvo surengta nemokama Euroviktorina, kur praeiviai galėjo pasitikrinti savo žinias apie Europos sąjungą ir už tai gauti mažus prizus su Europos sąjungos simbolika, renginio metu taipogi praeiviams buvo dalijami apsikabinimai ir užtvertoje vaikų aikštelėje mūsų mažieji galėjo piešti kreidutėmis. Toks renginys padėjo mums pristatyti save visuomenei ir paraginti juos domėtis įvairiomis prespektyvomis, kurias jiems teikia Europos sąjunga.

Iš karto po Europos dienos akcijos pradėjome ruoštis tęstiniui mūsų projekto „Dramaterapy“ antrajam etapui Turkijoje. Vaidindami žmonės bendrauja judesiais ir mimikomis, užmezga  akių kontaktą - vaidyba yra tarptautinė kalba, suburianti minias žmonių ir sujungianti sielas. Šių metų birželio 17-23 dienomis jaunimas iš šešių Europos šalių dalyvavo jaunimo mainų projekte „Discover yourself with dramatherapy“ (Atrask save su dramos terapija), kurio metu nagrinėjo dramos terapijos esmę, poveikį ir svarbą. Grupę iš Lietuvos sudarė 5 jauni bei aktyvūs organizacijos „Europroject“ nariai iš Šalčininkų. Projekto, kuris vyko  Kayseri mieste, Turkijoje, metu 25 dalyviai (po 4 jaunimo atstovus ir 1 grupės vadovą iš kiekvienos šalies) buvo skatinami pažinti vienas kitą ir patys save taikant modernaus teatro metodus. Jaunimo grupės iš Italijos, Turkijos, Bulgarijos, Rumunijos, Lenkijos ir Lietuvos turėjo pristatyti po vieną vaidinimą. Jaunuoliai išvydo inscenizuotų pasakojimų apie įvairias Europos šalis: padavimų ir tradicinių istorijų ekranizacijų, šiuolaikinio gyvenimo atspindžių, o grupė iš Šalčininkų pristatė lietuvių liaudies pasaką. Šis projektas suteikė galimybę dalyviams lavinti meninius gebėjimus ir vaizduotę, išbandyti save kūrybinėje veikloje,  pažinti naujus įdomius žmones ir kartu siekti bendro tikslo, naikinant visus esamus barjerus. Penki organizacijos „Europroject“ nariai iš Šalčininkų turėjo galimybę ne tik perprasti dramaterapijos paslaptis, bet ir artimiau susipažinti su Turkija, šalies kultūra, virtuve, tradicijomis. Jaunimas aplankė Kayseri miesto lankytinas vietas, o taip pat ir pasaulio paveldo sąraše esantį Kapadokijos miestą, pasigrožėjo jo stebuklingu kraštovaizdžiu. Neįmanoma nepaminėti svetingumo ir ypatingai draugiškos jaunimo bendruomenės, kuri padėjo kiekvienam dalyviui įveikti bet kokius svečioje šalyje kilusius sunkumus. Projekto dalyviai buvo susitikę ir su Kayseri miesto meru, kuris maloniai atsakė į visus jaunuoliams rūpimus klausimus apie miestą bei jaunimo problemas, o grupių vadovai netgi buvo pakviesti į pokalbių laidą, transliuojamą per vietinį televizijos kanalą, tad dėmesio tikrai netrūko. Linksmai ir greitai praskriejęs laikas paliko projekto dalyviams daugybę įspūdžių ir naujų pažinčių. Jaunimas prisipažino, jog susižavėjo ne tik Turkija, bet ir Kayseri miestu, kurį norėtų aplankyti dar ne kartą. Teatras padėjo skirtingoms kultūroms pažintį viena kitą, o kiekvienam dalyviui asmeniškai suteikė patirties, kiekvienam kiek kitokios, tačiau nepamirštamos. Džiugu, jog jaunimas iš Šalčininkų gali keliauti ir pažinti kitas kultūras, plėsti savo akiratį. Tikimės, jog šis nuostabus projektas sulauks dar tęstinumo, o jauni ir aktyvūs žmonės iš viso pasaulio galės sėkmingai  atrasti savo geriausias savybės dramos terapijos metu.


Vasara Europroject organizacijai buvo ganėtinai rami, tai buvo poilsio metas, kaip ir visoms organizacijoms, o vasaros pabaigą baigėme atšventę Všį JBC „Europroject“ trejų metų gimtadienį. Vos baigėsi vasara ir mes vėl puolėm į darbus pradėjome ruoštis laukiantiems jaunimo mainam „My little hobbies workshop“ Turkijoje, kuriuo metu dalyviai gamino rankų darbo lėktuvėlius, kuriuos vėliau išbandė, bendravo su Talaso mieste jaunimo centro nariais ir susipažino su nuostabia Turkijos kultūra. Iš karto po projekto surengėme organizacijos susitikimą, kadangi prie juos prisijungė nauji dalyviai ir turėjome juos kaip nors prijungti prie mūsų mažos šeimos, tai susipažinimą nusprendėme pradėti per orientacines varžybas Šalčininkų mieste. Mišrių grupių metu dalyviai turėjo susipažinti tarpusavyje ir turėdami bendrą tikslą kuo greičiau ir kokybiškiau atlikti užduotis. Tuo metu labai smagiai praleidome laiką, pralaimėjusių nebuvo, o orientacinių varžybų pabaigoje visi kartu skanavome pyragą.

Spalio mėnesį mūsų organizacija turėjo garbės apsilankyti Poškonių pagrindinėje mokykloje per „Europos kalbų dieną“. Renginio metu mokyklos vaikai surengė nuostabų vaidinimą apie kalbas, o mes turėjome galimybę pasidalinti savo patirtimi, kur jas galima panaudoti, ir kokios kalbos dabar vyrauja Europoje.

Paskutiniai mūsų organizacijos mainai „My green world“ šiais metais įvyko vos prieš savaitę lapkričio 3-10 d. Talas mieste, Turkijoje. Šiuo projekto metu jaunimas diskutavo apie ekologines problemas pasaulyje ir bandė surasti jų sprendimo būdus, sodino sodinukus Talaso mieste, taipogi aplankė arklių fermą, tvarkė užterštas miesto vietas, gamino bei kabino pačių pagamintus inkilus. Šis projektas jaunimui atvėrė naujas erdves ir padėjo suprasti, kad tokią globalinę problemą kaip tarša reikia pradėti spręsti nuo savęs.


Šiuo projektu mūsų veikla šiais metais dar nesibaigė planuojame surengti dar kelias vietines akcijas prieš Kalėdas socialiai remtiniems vaikams arba vaikams su negale, juk Kalėdos tai yra puikus metas pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus.
 
Všį Jaunimo bendradarbiavimo centro „EUROPROJECT“ dalyviai
Edita Mackevič ir Patricija Lisovskaja