![](/data/public/uploads/2020/01/ipyq1od0j.jpg)
LR seimas paskelbė 2011-osius metus Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais. Tai puiki proga pažinti tragiškus įvykius, įvykusius prieš 70 metų.
Rugsėjo 23 dieną Jašiūnų Mykolo Balinskio vidurinės mokyklos 10 klasės mokiniai aplankė Žydų masinių žudynių vietą Lenkiškėse ( prie Gojaus kaimo) netoli Jašiūnų. Stovėdami toje baisioje vietoje mokiniai sisimąstę ir susikaupę klausėsi pasakojimų apie 1941 metų rugsėjo 25-osios įvykius, kai vokiečiai ir lietuvių 3 Sonderkomando nariai įvykdė žydų, gyvenančių Jašiūnuose, egzekuciją. Nužudė 575 asmenis (215 vyrų, 229 moteris ir 131 vaiką).
Tą pačią dieną paminėjome ir masinių žudynių, įvykdytų 1941-1944 metais Panerių miške, netoli Viniaus, aukas. Mokiniai sužinojo, kad masinių žudynių aukomis Paneriuose buvo įvairių tautybių žmonės: apie 70 tūkstančių žydų, 20 tūkstančių lenkų –Vilniaus inteligencija ir AK kariai, čigonai, rusai, lietuviai ir baltarusiai. Dalyvavome taip pat ir iškilmėse, skirtose Holokausto aukoms paminėti, į kurias atvyko politikų ir nužudytųjų šeimos narių.
Holokausto temos tęsiniu buvo dalyvavimas konkurse, kurį organizavo Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, o globoja LR Švietimo ir mokslo ministerija.
Norą dalyvauti konkurse pareiškė 10 klasės mokinės – Dorota Bohdan ir Božena Gladka. Rengdamos temą „Ar šiandien reikia kalbėti apie Holokaustą?“ mokinės panaudojo žinias, kurias gavo ekskursijų metų, svarstė, kodėl įvyko tokia baisi tragedija ir ką reikėtų daryti, kad ji daugiau nepasikartotų.
Gruodžio 6 dieną Žydų muziejus Vilniuje organizavo konkurso rezultatų apibendrinimą, kuriame dalyvavo 55 mokyklų atstovai iš visos Lietuvos. Mūsų mokykla buvo vienintelė Šalčininkų rajono atstovė. Darbų temos buvo įvairios. Vieni rašė prisiminimus apie žydus, gyvenusius įvairiose Lietuvos vietose, kiti analizavo žudynių priežastis. Mūsų mokinių darbas buvo įvertintas II laipsnio diplomu. Dalyvės gavo knygas, kuriose daug vertingos medžiagos apie žydus, gyvenančius Lietuvoje prieš II Pasaulinį karą. Apdovanojimas tapo malonia staigmena, bet ne tai svarbiausia. Holokausto tema – tai būdas ugdyti jaunimo toleranciją kitaip mąstantiesiems, kalbantiesiems, puoselėjantiesiems kitas tradicijas, akcentuojant tai, kaip daug šiandien kalbama apie toleranciją ir kaip retai ją reiškiame.
Apie holokaustą reikia kalbėti dėl to, kad jaunimas žinotų, kas atsitiko, kad netylėtų matydamas blogį.
![](/data/public/uploads/2020/01/if9mzac8i.jpg)