Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

INTEGRUOTA DORINIO UGDYMO IR ETNINĖS KULTŪROS PAMOKA

Viena didžiausių krikščioniškų švenčių metuose – šventos Velykos. Dar nuo senų laikų, džiaugsmingai minėdami Kristaus prisikėlimą, lietuviai prisigalvodavo įvairiausių burtų, apeigų ar žaidimų, kurių kiekvienas turėdavo kokią nors prasmę.
Svarbiausias šios šventės atributas - kiaušiniai. Jie simbolizuoja gyvybės atsiradimą ir vaisingumą, gamtos prisikėlimą ir atsinaujinimą, žydėjimą ir gaivumą. Kiaušinių daužymas jau nuo senų laikų laikomas bene svarbiausia pavasario šventės tradicija. Sakoma, kad to, kurio margutis Velykų dieną stipriausias, bus sveikesnis už kitus visus metus.

Lietuviai kiaušinius margino jau gerokai iki krikšto. Nors dabar populiariausi greiti kiaušinių dažymo būdai – cheminiais dažais ar apklijuojant lipdukais, Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos mokiniai šią dieną žino daugybę tradicinių margučių dažymo būdų, tokių kaip: dažymas vašku ir natūraliais dažais, marginimas kempinėle, skutinėjimas. Apie senovėje populiarias kiaušinių marginimo subtilybes mokiniai sužinojo per etninės kultūros pamokas.      

Kovo 22 d. mokyklos 6 – 10 klasių mokiniai dalyvavo integruotoje dorinio ugdymo (tikybos, etikos) ir etninės kultūros pamokoje, kurią vedė Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos vyresnioji specialistė Justė Jakimavičiūtė. Parko specialistė vedė edukacinę programą „Šv. Velykų belaukiant“, įspūdingai papasakojo apie dažančius augalus ir jų spalvas, margučių raštus ir jų reikšmes. Mokiniai įvairiausius raštus išbandė praktiškai, patys margindami kiaušinius vašku.

Iš edukacinės pamokos mokiniai išėjo prisiminę protėvių velykines tradicijas, nešini pačių dailintais margučiais bei parko specialistės įteiktais lankstinukais apie margučių raštus ir jų reikšmes.

Regina Barsulienė,
Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui