Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Įvykdyta „Eišiškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijos“ rangos darbų sutartis

2011 m. gruodžio 9 d. dieną buvo įvykdyta „Eišiškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijos“ rangos darbų sutartis. Rangovas UAB „Statovita“ pastatė naujus Eišiškių nuotekų valymo įrenginius, atitinkančius visas ES standartų išvalymo rodiklių reikalavimus.
Sutartis yra projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Šalčininkų rajone“ dalis,  finansuojama pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Nr. VP3-3.1-AM-01-V.
Sutarties tikslas: Užtikrinti gyventojams kokybišką  nuotekų tvarkymą.
Sutarties įgyvendinimo laikotarpis: 2010-2011 m.
Sutarties „Eišiškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija“vertė – 4.219.067,39 be PVM
Rangovas UAB „Statovita“,
Sutarties faktine vertė – 5.105.071,54 Lt (su PVM)
Sutarties finansavimo struktūra – ES struktūrinio Sanglaugos fondo lėšos;  LR valstybės biudžeto lėšos; Savivaldybės biudžeto lėšos).
Finansavimas vykdomas per Aplinkos projektų valdymo agentūrą kaip Įgyvendinančiąją instituciją. 
Eišiškių nuotekų valymo įrenginius kaip ir anksčiau eksplotuos projekto partneris UAB "Vilniaus vandenys".
Nuotekų valymo projektinis našumas – 350 kub. m./d.
Projektinis maksimalus valandinis debitas – 35 kub. m./h.
Pastatyti biologiniai valymo įrenginiai su tretiniu valymu, kurie išvalys nuotekas iki mažo koncentracijos lygio.

Pagrindiniai išvalymo rodikliai
Reikalaujamas nuotekų išvalymas Teršalų koncentracija po susimaišymo priimtuve  Vienetas
Parametras BDS7  10  2,802  mg O2/l
Bendras azotas  30  2,423 mg/l
Bendras fosforas  0,116 mg/l
ChDS  125   mg/l
Sutarties statybos techninę priežiūrą vykdė UAB “ProBonus” FIDIC atestuotas inžinierius.
Nuotekų valymo įrenginių technologinės grandys:
Parengtinis valymas(nešmenų sulaikymas, smėlio ir riebalų šalinimas);
Biologinis nuotekų valymas veikliuoju dumblu aerotanke, fosforo ir azoto šalinimas:
Veikliojo dumblo nusodinimas;
Papildomas valymas;
Dumblo apdorojimas.
Parengtinis valymas
Visos parengtinio (mechaninio) valymo grandys integruotos viename bendrame kompleksiniame įrenginyje, tokiu budu užtikrinant minimalią užimamą erdvę ir sumažinant reikalavimus pastato plotui, kuriame montuojama įranga. Kompleksiniame įrenginyje yra šios parengtinio valymo dalys:
1) Mechaninis automatiškai valdomas nešmenų sulaikymo įrenginys (grotos) su šalinamų nešmenų plovimo, presavimo ir pakrovimo į konteinerį uždarame polietileniniame maiše/rankovėje įranga;
2) Aeruojama smėliagaudė su šalinamo smėlio plovimo, nusausinimo ir pakrovimo į konteinerį įranga;
3) Riebalų sulaikymo, surinkimo ir pašalinimo įranga.
Parengtinio valymo grandyje taip pat pastatyta atitekančių nuotekų apvedimo linija su rankinėmis grotomis.
Kiekvienas įrenginys turi savo vėdinimą, tačiau patalpoje, kur sumontuotos grotos ir kita mechaninio/parengtinio valymo įranga, įrengtas bendras pritekamasis ir ištraukiamasis vėdinimas.

Biologinis valymas
Nuotekos valomos biologiškai, naudojant veiklųjį dumblą, vienoje talpoje - tai SBR technologija. Suprojektuotai technologijai naudojamos dvi technologinės linijos, kuriose biologinis procesas vykdomas perstumtu rėžimu. Vienoje talpoje vykstantis ciklas susideda iš: nuotekų tiekimo iš išlyginimo talpos; nuotekų maišymo su talpoje esančiu veikliuoju dumblu, pašalinant fosforą, o po to ir azotą; nuotekų ir dumblo mišinio aeravimo - nitrifikavimo; ramybės būklės - nusodinimo; skaidrių nuotekų nuo paviršiaus išleidimo ir perteklinio dumblo šalinimo.

Siūloma technologija užtikrins ne tik BDS, bet ir bendrojo fosforo ir azoto pašalinimą iš nuotekų minimaliomis sąnaudomis. Papildomai fosforo šalinimui, kaip atsarginė, numatyta krekiklio tiekimo ir dozavimo sistema. įvertinta, kad nuotekų temperatūra vasarą du mėnesius gali būti 20°C, o žiemą nukristi iki 10°C. Kiekviename reaktoriuje bus matuojama ištirpusio deguonies kiekis, pagal kurį dirbs orapūtės, ir veikliojo dumblo koncentracija. Projekte numatyta galimybė reguliuoti tiekiamo [ biologinio valymo grandį oro kiekį 30-100% pajėgumo intervale. Kiekvienai biologinio valymo sekcijai numatyta po atskirą darbinę orapūtę ir viena bendra atsarginė orapūtė. Visos orapūtės su dažnio keitikliais. Didžiausias tiekiamas į aeracinę sistemą projektinis oro kiekis neviršys 70% maksimalaus lėkštinių aeratorių pajėgumo ir 80% maksimalaus orapūčių pajėgumo.
Papildomas tretinis valymas
Papildomam valymui naudojamas besisukantis apie savo ašį tankus sietas. Sieto pasipriešinimui padidėjus automatiškai įjungiamas plovimo siurblys ir uždaroma nuotekų įtekėjimo sklendė. Tuo metu valytos nuotekos kaupiamos tam skirtoje talpoje. Baigus plovimą, įtekėjimo sklendė atidaroma ir vėl tęsiamas tretinis valymas.

Vietinių nuotekų siurblinė
Vietinių užterštos teritorijos paviršinių nuotekų, tretinio valymo sieto plovimo vandens ir drenažinio vandens surinkimui įrengiama siurblinėje. Siurblinė sumontuoti du panardinami siurbliai, iš kurių 1 darbo ir 1 atsarginis, esant reikalui gaiintis dirbti kartu su darbiniu siurbliu.

Dumblo apdorojimas
Pagal dumblo tvarkymo Lietuvoje investicinę programą Eišiškių nuotekų valymo įrenginiuose nusausintas dumblas turi būti vežamas tolesniam apdorojimui (džiovinimui) į Vilniaus dumblo apdorojimo įrenginius.
Perteklinis dumblas nusausinamas iki ne mažiau kaip 20% pagal sausas medžiagas. Dumblo apdorojimo grandies projekte numatyta centrifuga, į kurią sraigtiniu siurbliu tiekiamas gravitaciškai sutankintas iki 4 % pagal sausas medžiagas dumblas. Ši grandis bus eksploatuojama 40 vai. per savaitę (5 dienas po 8 val.). Centrífugos pajėgumas 3,4 m3/h.
Dumblo apdorojimo įranga suprojektuota tame pačiame pastate, kaip ir parengtinio valymo grandis.

Dumblo tankinimas
Perteklinis dumblas turės būti sutankinamas ne mažiau kaip iki 4% pagal sausas medžiagas. Po tankinimo atsiskyręs dumblo vanduo nuvedamas į nuotekų išlyginimo talpą.
Dumblo kėlimui iš tankintuvo numatytas sausai statomas sraigtinis/sliekinis siurblys. Siurblio našumas užtikrina racionalų dumblo sausinimo įrangos darbo režimą.

Dumblo sausinimas
Mechaniniam dumblo sausinimui naudojama viena centrifuga su jai priklausančia periferine įranga. Dumblo paruošimo įrangą sudaro dumblo siurblys su dažnio keitikliais, poiielektrolito dozavimo siurbliai su dažnio keitikliais, poiielektrolito ir dumblo debito matavimas, susimaišymo su reagentais talpa, valdymo, elektros tiekimo įranga, ir pan. Poiielektrolito tirpalo ruošimui naudojamas tik geriamas vanduo. Dumblo sunka nutekės į nuotekų išlyginimo talpą.