Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Įvyko nacionalinio konkurso „Blaivi klasė“ finalas

Šiais metais startavo Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro koordinuojamas nacionalinis konkursas „Blaivi klasė”, kuriame geriausiai pasirodę moksleiviai buvo apdovanoti ketvirtadienį vykusiame finale. „Blaivios klasės” titulas šiais metais iškeliavo į Panevėžio „Šaltinio” pagrindinę mokyklą. Antroji vieta teko Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos, trečioji - Kėdainių Mikalojaus Daukšos pagrindinės mokyklos, ketvirtoji – Klaipėdos raj. Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos, penktoji – Kaišiadorių rajono Kruonio mokyklos moksleiviams. Nors prizų ir geriausiųjų vardo visiems neužteko, nuskriaustų nebuvo. Kaip sakė patys vaikai, geriausia dovana ta, kad jie dalyvavo projekte ir drauge visą dieną galėjo praleisti nuotykių parke Lokės pėda.

Dalyviai iš visos Lietuvos
Nacionaliniame konkurse „Blaivi klasė“, kuris išaugo iš prieš tai 5 metus sėkmingai visoje Europoje rengto konkurso „Nerūkanti klasė“, šiemet dalyvavo virš 3,5 tūkst. aštuntokų iš 150 Lietuvos mokyklų, propagavusių blaivios klasės idėją. Tuo tarpu, finale susirungė net 29 klasių moksleiviai atrinkti Visuomenės sveikatos biurų ir Savivaldybių administracijų švietimo padalinių, organizavusių konkursą Lietuvos miestuose ir rajonuose. Jaunuolius vertino Rita Sketerskienė, LR Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja, Gelena Krivelienė, Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė; Danguolė Šulienė, Valstybinio psichikos sveikatos centro vyriausioji specialistė ir Renata Čižauskaitė, Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus vyriausioji specialist. Konkursas organizuotas beveik visoje Lietuvoje - į prevecnines veiklas šiemet įsitraukti neturėjo galimybės tik Kauno miesto ir rajono bei Alytaus rajono savivaldybės, kurių biurai konkurso organizavimo nesiėmė.

Kaip teigia nacionalinio konkurso koordinatorė Aina Adomaitytė, blaivi klasė - tokia klasė, kurioje mokosi sveiki, pozityviai mąstantys, nuo bet kokių kvaišalų nepriklausomi mokiniai. Blaivus mokinys tai nei tabako, nei alkoholio, nei kitų narkotinių medžiagų nevartojantis jaunuolis, kuris supranta narkotinių medžiagų keliamus pavojus, tausoja savo sveikatą, skatina taip elgtis kitus bendraamžius ir nepasiduoda jam primetamiems stereotipams. Siekiant tokio titulo, moksleiviams teko jėgas išbandyti jėgos ir sporto bei žinių ir kūrybiškumo varžybose, kurios ir nulėmė laiminguosius patekusius į finalą. Moksleiviai viso konkurso metu (6 mėnesius) vykdė prevencinę veiklą mokyklose ir savo miesto bendruomenėje, o finalo metu ją turėjo pristatyti komisijos nariams. Finalo dieną taip pat buvo vertinamas moksleivių kūrybingumas, kuriant klasės herbą, šūkį ir galvojant 100 dalykų, kurie suteikia džiaugsmą arba ką galima veikti laisvalaikiu nevartojant narkotinių medžiagų. Taip pat buvo vertinamas jų pasirodymas orientavimosi sporto rungtyje. Be šių užsiėmimų moksleiviai galėjo pasidžiaugti parko „Lokės pėda“ trasomis, žaisti aktyvius žaidimus, dalyvauti diskusijoje apie priklausomybes.

Konkurso kritiką paneigianti moksleivių ir specialistų nuomonė
Šiais metais Konkursas buvo stipriai kritikuojamas Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šilalėje. Spaudoje pasipylė abejonės konkurso pavadinimo tinkamumu ir nauda. Buvo ironizuojama, kad išrinkus blaivią klasę visiems kitiems krašto aštuntokams liks tik apkvaitusiųjų įvaizdis. Buvo publikuoti ir gana kritiški mokyklų vadovų pasisakymai, tačiau dalyvaujančių konkurse moksleivių skaičius vertė abejoti taip garsiai viešinama konkurso kritika.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Rita Sketerskienė renginiui pasibaigus neslėpė džiaugsmo. Jos teigimu, tokie konkursai Lietuvoje kaip niekad reikalingi. „Svarbiausia, kad vaikai suvokia, jog galima daryti pokyčius, įgyti žinių ir to siekia. Sveikatos apsaugos ministerija visada pasisakė už tokius projektus.“- sakė pašnekovė. Ala Kuzmienė, Panevėžio raj. Dembavos pagrindinės mokyklos sveikatos priežiūros specialistė, neneigė, kad vaikų susidomėjimas buvo didžiulis: „vaikai daug diskutavo, daug aiškinosi. Jiems buvo įdomu. Kad tokio amžiaus vaikai įsitraukia į tokias veiklas yra didžiulis pliusas. Jau yra septintokų, pageidaujančių, kad kitais metais jie būtinai dalyvaus tokioje veikloje. O konkurso pavadinimas man buvo visiškai nesvarbus.“ A.Kuzmienė taip pat prasitarė, kad drauge su mokyklos direktore planuoja susitikti su vieno Panevėžio laikraščio, kuriame buvo kritikuotas konkursas, žurnaliste, kad patikintų, jog moksleiviams už konkurso pavadinimą yra svarbesnis jo turinys.

Nekyla abejonių, kad geriausi konkurso kritikai – patys mokiniai, kurių nuomonės iki šiol nebuvo klausta. Visą dieną gryname ore praleidę ir įvairiomis veiklomis užimti aštuntokai paklausti noriai dalinosi savo įspūdžiais. Ieva, Alytaus Likiškėlių vidurinės mokyklos aštuntokė, tikino, kad konkurso metu nepaprastai daug sužinojo ne tik jos klasė, bet ir visa mokykla, nes į konkurso veiklas buvo įtraukti 5 - 12 klasių mokiniai. Ieva neslėpė džiaugsmo, kad šis konkursas labai padėjo suartėti bendraklasiams, taip pat susidraugauti su mokytojais, kuriuos vaikai dabar vadina tiesiog draugais. Toje pačioje klasėje besimokanti Agnė tikino, kad į pačius žalingus įpročius klasiokai pradėjo reaguoti kitaip, nes suprato kaip jie atsiranda, kodėl atsiranda ir kokios to pasekmės. Pakalbintos Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos moksleivės Greta ir Paulina išsakė nuomonę, kad požiūris į stereotipą, jog narkotines medžiagas vartojantis žmogus yra „kietas“, turėtų pasikeisti, taip pat turi būti daugiau dėmesio skiriama vaikų užimtumui ir kažkaip kontroliuojama reklamai. Merginų teigimu, absurdiška manyti, kad jei važiuoji į gamtą turi būtinai prisikrauti alkoholio. „Artėja vasara – ir iškart reklamuoja alų“ – pastebėjimais dalinosi merginos. Pasak merginų, didelį vaidmenį šioje vietoje turėtų vaidinti švietimas mokykloje ir užimtumas.

Išties nereikėjo net kalbinti konkurse dalyvavusių mokinių, kad suprastum, jog visą dieną iš veidų nedingę šypsenos reiškia džiaugsmą. Konkursui pasibaigus ilgai skanduoti moksleivių žodžiai „Ačiū“ taip pat išdavė, kad čia susirinkusieji konkurso metu puikiai ir svarbiausia prasmingai leido laiką, siekdami daugiau žinių ir pergalės. Kad ir kaip buvo stengtasi ieškoti pažemintųjų – jų nesimatė, todėl kuo toliau tuo keisčiau atrodo konkurso kritikų išsakyta nuomonė apie šio konkurso netinkamą pavadinimą. Jei aštuntųjų klasių moksleiviai sugebėjo mėgautis konkurso turiniu ir su pasididžiavimu dėti sau etiketę – blaivi klasė, reikia pasidžiaugti, nes šie moksleiviai vertino konkursą pagal jo turinį ir suteiktą naudą bei blaivybę plačiąja prasme pripažino vertybe.

Vaida Liutkutė
fotografijų autorius Viktoras Kozlovas

Asmuo kontaktams:
Konkurso koordinatorė Aina Adomaitytė 861533048



- Konkurso garbės globėja: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

- Konkurso koordinatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras.

- Konkurso organizatoriai: savivaldybių/rajonų Visuomenės sveikatos biurai, Savivaldybių administracijų švietimo padaliniai.

- Konkurso mokslinis konsultantas: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Profilaktinės medicinos katedra.

- Konkurso metodinis konsultantas: Valstybinis psichikos sveikatos centras.

- Konkurso finansiniai rėmėjai: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Nuotykių parkas „Lokės pėda“, UAB „Corpus Medica“, UAB „Verslo tekstai“ ir kiti privatūs rėmėjai.