![](/data/public/uploads/2020/01/iusy86e3y.jpg)
2011 m. lapkričio 20 dieną buvo pašventintas paminklas Eišiškių ir jų apylinkių gyventojams, kurie 1939-1959 žuvo, buvo ištremti arba priversti palikti gimtuosius kraštus, atminimui.
Ant paminklo kryžiaus iš abiejų jo pusių lietuvių ir lenkų kalbomis išraižyti kardinolo Stefano Višinskio pasakyti žodžiai: „Kai užgęsta žmonių atmintis, prabyla akmenys”. Paminklui pastatyti ši vieta pasirinkta ne atsitiktinai – maždaug iš šios vietos sunkvežimiai vežė Eišiškių gyventojus ten, iš kur jau niekas negrįžo...
– Šiandien Eišiškėse didelė šventė, atidengiame paminklą, kuris įamžina vietinių gyventojų, nužudytų ar išvežtų į nežinomas vietas, atminimą. Tikriausiai neatsiras čia tarp susirinkusiųjų nei vieno abejingo žmogaus savo žemiečių, kurie nebegrįžo į gimtuosius namus, kurių kaulai amžiams liko dūlėti toli nuo tėvynės, likimams. Šis paminklas – mūsų ir mūsų protėvių, kurie nukentėjo dvasiškai ir fiziškai – išgyveno tremtį, repatriaciją, kurie žuvo nuo fašistų ar sovietų budelių rankų – širdgėlos simbolis. Jis taip pat yra padėka už mūsų laisvę ir gyvybę, – sakė Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.
Iškilmėse taip pat dalyvavo Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Januš Skolimovski, Lietuvos Respublikos Seimo narys Leonard Talmont, Lenkijos Respublikos Seimo narys Jerzy Szmidt, Šalčininkų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Andžej Andruškevič, savivaldybės administracijos direktorius Boleslav Daškevič, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Josif Rybak, Baltstogės prezidentas Tadeusz Truskolaski kartu su delegacija, Kujavijos - Pamario vaivadijos maršalkos administracijos delegacija, vadovaujama Turizmo ir informacijos skyriaus vedėjo Macėju Gžeskoviaku, Eišiškių ir aplinkinių vietovių gyventojai.
.
![](/data/public/uploads/2020/01/inlkwiwzx.jpg)
Lenkijos Respublikos Ambasadorius Lietuvoje Januš Skolimovski pažymėjo, kad paminklas yra puikus Eišiškių gyventojų pagarbos savo protėviams ir kraštiečiams įrodymas.
Lietuvos Respublikos Seimo narys Leonard Talmont kalbėdamas prisiminė savo tėvų ir senelių pasakojimus apie patirtus vietinių gyventojų – žydų, lenkų, lietuvių, rusų – baisumus ir skriaudas.
–Dar būdami vaikais ir paaugliais klausydavomės tėvų pasakojimų apie tai, kas vyko mūsų mieste ir apylinkėse prieš prasidedant karui, jo metu ir pokario metais. Apmaudu, kad ilgą laiką negalima buvo apie tai kalbėti, nes tiesa neatitiko tuometinio sovietinio režimo ideologijos. Nepaisant tai, žinojome, kiek kančių patyrė mūsų kaimynai Tetenai, Marciševskiai ir daugelis kitų, kurių vienintelė kaltė buvo ta, jog turėjo daugiau žemės, kurią dirbo. Taip pat mūsų atmintyje išliko tūkstančių žydų tragedija ir egzekucijos, kurios vyko net keletą dienų. Džiaugiuosi, kad šis paminklas iškilo būtent šioje vietoje, jis bus mūsų atminimo simbolis, žinia ateinančioms kartoms, – prisiminimais dalijosi Seimo narys Leonard Talmont.
Naująjį paminklą pašventino Šalčininkų dekanato dekanas Vitold Zuzo ir Eišiškių parapijos klebonas Tadeuš Matulianiec.
Idėja pastatyti šį paminklą kilo prieš keletą metų. Vienas iš iniciatorių buvo tuometinis Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos narys, dabar Šalčininkų rajono savivaldybės mero pavaduotojas, Andžej Andruškevič. Paminklo statybos buvo finansuojamos programos LEADER lėšomis, taip pat finansinę paramą suteikė Šalčininkų rajono savivaldybė ir Lenkijos Respublikos Ambasada Lietuvoje. Skvero sutvarkymo darbus atliko UAB „Eitinit”. Kryžių pagamino UAB „Žibartuva“ iš Baltosios Vokės.
![](/data/public/uploads/2020/01/igdkl50ti.jpg)