Kontaktai:
Adresas: Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Tel.: (8 380) 51 233 Faks.:
(8 380) 51 244
El.p.: priimamasis@salcininkai.lt
Šiandien Jašiūnų dvare įvyko rajoninė konferencija „Elgesys, kurio negalima pateisinti. Atsakingi esame visi“, į kurią dalyvius pakvietė Šalčininkų visuomenės sveikatos biuras. Šia konferencija siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į aktuali smurto artimoje aplinkoje temą, mokyti pastebėti ir atpažinti smurtą, dalytis gerąja įvairių sričių specialistų patirtimi.
Į renginį atvyko ne tik seniūnai ir seniūnijų specialistai, pagrindinių mokyklų ir darželių atstovai, bet ir įvairų sričių specialistai, Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai, Moterų informacijos ir Lygių galimybių plėtros centrų specialistai, Šalčininkų policijos komisariato pareigūnai, „Carito“ atstovai, socialinės paskirties įstaigų vadovai ir kiti.
Sveikinimo žodį tarusi Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič akcentavo šio renginio svarbą ir siekį – visiems kartu koordinuotais ir kryptingais veiksmais mažinti smurto apraiškas.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Šalčininkų visuomenės sveikatos biuro direktorės Janinos Alkovskos manymu, ši konferencija parodo, jog žmonės nėra abejingi, kalba skaudžia tema, pasiruošę padėti ir mokytis sisteminti jau turimas žinias ir įgūdžius.
Konferencija prasidėjo Lygių galimybių plėtros centro ekspertės Margaritos Jankauskaitės pranešimu „Kaip atpažinti smurtą nuo konflikto?“. Anot jos, smurto sąvoka yra gana plati, tačiau būtina išskirti tai, kas vyksta sistemingai. Pranešėja pabrėžė, kad konfliktinėse situacijose jame dalyvaujančių asmenų galios dinamika yra vienoda, o smurtinėse situacijose viena iš šalių yra stipresnė. M. Jankauskaitė pabrėžė, kad visų institucijų specialistų susitarimas turi būti aiškus – vienodai matyti darbo prioritetus. Svarbiausias tikslas yra nukentėjusio asmens saugumas ir nusikaltimą darančio asmens atsakomybė, nes nebaudžiamumas formuoja tam tikras nuostatas. Pasak jos, sisteminį smurtą išgyvena labiau moterys negu vyrai, ir pagalbos prisišaukti yra paprasčiau, kai smurtautojas yra svetimas asmuo. Nėra taip paprasta ieškoti pagalbos, kai smurtaujama artimoje aplinkoje. Pranešėja taip pat pristatė Galios ir kontrolės ratą – instrumentą, kuriuo vadovaujasi smurtautojas netaikydamas fizinio smurto, tačiau „išėjęs“ už jo ribų auka patiria fizinį arba seksualinį smurtą. Pranešimo pabaigoje Margarita Jankauskaitė akcentavo, jog visuomenė turi padaryti viską, kad pagalbos durys nukentėjusiems nu smurto artimoje aplinkoje būtų atviros.
![]() |
![]() |
Kriminogeninę situaciją Šalčininkų rajone dėl smurto artimoje aplinkoje pristatė Šalčininkų policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Elena Zinevičienė. Konferencijos pranešėjai taip pat kalbėjo apie specializuotą pagalbą nukentėjusiems, draugišką pagalbos teikimą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims, bendradarbiavimo vaidmenį siekiant veiksmingos pakartotino smurto prevencijos, darbą su smurtautojų siekiant keisti jo elgesį, aiškinosi, kodėl ne kartą nukentėjusios moterys neieško pagalbos būdų ir kodėl vyrai, prarasdami savo vyriškumą, neprisiima atsakomybės už savo artimuosius.
Šalčininkų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė Diana Puškarenkienė pristatė teorinius aspektus, pagrindžiančius agresyvaus vaikų elgesio priežastis, o Šalčininkų rajono socialinių pedagogų ir psichologų metodinio būrelio pirmininkė Gitana Šablinskaja kalbėjo apie smurto prieš vaikus apraiškas mokykloje, tokio elgesio prevenciją ir galimą pagalbą. Pasak pranešėjos, vaikai – silpniausia ir labiausiai pažeidžiama visuomenės grupė, kurios gerovė priklauso nuo mūsų visų. Vadovaudamasi rajono mokyklose atlikto tyrimo duomenimis, pranešėja darė prielaidą, jog su smurto ir patyčių atvejais mokiniai dažniausiai susiduria didesnėse mokyklose. Labai svarbu, kad kiekviena ugdymo įstaiga ne tik dalyvautų prevencinėse programose, bet ir gebėtų konstruktyviai spręsti konfliktus.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2017-2018 metų programa, Savivaldybės biudžete numatyta 14,5 tūkst. eurų jos įgyvendinimui šiais metais. Bendradarbiaujant su Vilniaus apygardos Probacijos tarnyba sertifikuoti 4 programos vedėjai (2 – Šalčininkų m., 2 – Eišiškių m.). 2017 m. kovo – gruodžio mėn. įvyko 35 individualūs ir 38 grupiniai užsiėmimai.
Smurtą artimoje aplinkoje patyrę asmenys gali kreiptis į Moterų informacijos centrą, Šalčininkų bendruomeninius šeimos namus, Šalčininkų rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių.
Inesa Suchocka