Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Šalčininkų rajono lituanistai susitiko Eišiškėse

Spalio 27 dieną rajono lituanistai susitiko Eišiškėse, Stanislovo Rapolionio gimnazijoje. Atvyko viešnių iš Butrimonių, Dieveniškių, kitų rajono miestelių. Taip pat – kaimynių iš Eišiškių gimnazijos.
Viešnagė buvo planuota iš anksto, nes norėta pasidalinti gerąja patirtimi, o vienas pagrindinių apsilankymo tikslų – literatūros pamokos vienuoliktose klasėse, mat nuo šių mokslo metų dirbama pagal naują literatūros programos koncepciją. Rajono lituanistes atlydėjo Šalčininkų rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Regina Kazarevskaja, o gimnaziją aprodė, jos veiklą pristatė direktorė Danuta Zuzo.
Mokytojos, pasiskirsčiusios į dvi grupes, nuėjo stebėti literatūros pamokų vienuoliktose klasėse. Viena grupė – pas Stanislovo Rapolionio gimnazijos lietuvių kalbos vyr. mokytoją Ireną Blažukonienę, kita – į tos pačios gimnazijos lietuvių kalbos vyr. mokytojos Birutės Lukaševičienės pamoką.
Taip jau sutapo, kad abi mokytojos pasirinko tą pačią pamokos temą – apie V. Šekspyro gyvenimą ir kūrybą. Tačiau, nepaisant to, abiejų lituanisčių pamokos buvo įdomios, skirtingos, originalios, puikiai suplanuotos ir sustyguotos. Įvairių metodų gausa maloniai nustebino susirinkusias viešnias, puikiai parinktos priemonės ir būdai leido atsiskleisti net ir silpniau besimokantiems gimnazistams. Abi mokytojos pademonstravo neeilinius gebėjimus mokantis pačioms, mokyti ir ugdyti asmenybes, o nuolat besikeičiančioje švietimo, ugdymo programų tėkmėje, talentu ir įdirbiu sudominti ne tik savo mokinius, bet ir kolegas. Tiek mokytojos Irenos, tiek ir mokytojos Birutės pamokos buvo vykusios ir pavykusios, rajono kolegės negailėjo šiltų žodžių ir pagyrų bei taiklių ir vertingų pastabų, komentarų, replikų.
Po pamokų, gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laima pristatė jos ir mokinių kūrybos darbą: Gyvybės medį bei įvairių vardų tautosakinių vėjų kompoziciją. Mokytoja džiaugėsi gimnazijoje besimokančiais stropiais, šauniais ir, svarbiausia, kūrybingais vaikais.
Vėliau, visi drauge, susėdome jaukiame kabinete. Gurkšnodami arbatą bandėme vertinti bei įsivertinti. Reflektavome. Aptarėme įvykusių pamokų stipriąsias bei silpnąsias puses. Mokytojos pačios pasisakė, kas jos buvo sunku, ką kitą kartą galėtų daryti ir kitaip.
Vėliau įvyko dalykinis posėdis. Lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Rasytė Matulevičienė pasidalijo gerąja patirtimi – pristatė pranešimą apie atnaujintą literatūros programą vienuoliktoje klasėje, apžvelgė tam tikras vadovėlio temas, kurios sukelia daugiausiai diskusijų. Lietuvių kalbos mokytoja Irena Blažukonienė skaitė pranešimą apie pamokų ir laiko planavimą vienuoliktoje klasėje. Sakė, jog dirbti nėra lengva, nes mokiniai sunkokai perpranta senuosius tekstus, jiems nelengva suprasti archajinę leksiką, prasmę. Tačiau lituanistė pasidžiaugė, jog randasi ir tokių mokinių, kurie parašo gana aukštos meninės vertės rašinius, ramdamiesi senąja literatūra.
Posėdžiui pasibaigus, Šalčininkų rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Regina Kazarevskaja pasiūlė įdomią ir dėmesio vertą mintį: savivaldybės tinklapyje sukurti virtualią erdvę, kurioje būtų įkelti mokytojų teminiai planai, dalykinė medžiaga. Tokiu būdu būtų skatinama gerosios patirties sklaida ir visavertis, betarpiškas bendravimas ir bendradarbiavimas. Daugelis su šia mintimi sutiko, o ją subrandins per tam tikrą laiką.
Rajono lituanistų susitikime dar daug kas buvo nepasakyta, nepasidalinta, nepaatvirauta, nes savivaldybės autobusiukas jau lūkuriavo, o vairuotojas nekantravo. Rajono lituanistai savo betarpišku ir šiltu apsilankymu parodė ir dar kartą įrodė, jog profesinis bendravimas gali ir turi būti ne tik formalus, bet ir neeilinis, originalus, skatinantis bendrauti, dalintis gerąja patirtimi, diskutuoti, atvirauti, kalbėti(-s).
Laurynas Giedra,
Šalčininkų rajono Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas