ES Taryba 2013 m. balandžio 22 d. paskelbė rekomendaciją dėl Jaunimo garantijų iniciatyvos nustatymo.
Koks Jaunimo garantijų iniciatyvos tikslas?
Nuo 2014 m. pradžios Lietuvoje pradėta įgyvendinti Jaunimo garantijų iniciatyva. Jaunimo garantijų iniciatyva siekiama užtikrinti, kad visiems jaunesniems nei 29 metų amžiaus asmenims per keturis mėnesius nuo formaliojo mokymo užbaigimo ar tapimo bedarbiais būtų pateikiamas kokybiško darbo pasiūlymas, pasiūlymas tęsti studijas, atlikti stažuotę ar praktiką.
Jaunimo garantijų iniciatyvos tikslas – suaktyvinti jaunimą per kaip įmanoma trumpesnį laikotarpį: išlaikant ryšį su darbo rinka arba užtikrinant tolesnio išsilavinimo galimybę.
Kokias galimybes siūlo Lietuvos darbo birža dalyvaujantiems Jaunimo garantijų iniciatyvoje?
Jaunimo garantijų iniciatyvoje dalyvaujantiems jauniems bedarbiams, darbo biržos specialistai padeda sudaryti individualų užimtumo veiklos planą, atsižvelgdami į individualius jauno asmens poreikius, siūlo paslaugų ir priemonių paketus. Paslaugos ir priemonės teikiamos sistemiškai, per 4 mėnesius nuo registracijos teritorinėje darbo biržoje dienos, įgyvendinant keturis Jaunimo garantijų iniciatyvos etapus (žr. shemą žemiau). Įsiregistravusiam darbo biržoje jaunam bedarbiui nustatomos galimybės įgyti/neprarasti darbinių įgūdžių ir įsidarbinti, atsižvelgiama į individualius bedarbio poreikius ir darbo paklausą, numatomas dalyvavimas darbo įgūdžių įgijimo, įdarbinimo subsidijuojant, profesinio mokymo, darbo rotacijos, teritorinio judumo, viešųjų darbų, paramos darbo vietoms steigti priemonėse.
Priemonės, padedančios jaunimui sėkmingai integruotis į darbo rinką
Įdarbinimas subsidijuojant padės įsidarbinti ir įsitvirtinti darbo rinkoje. Už asmenų įdarbinimą darbdaviui mokama subsidija darbo užmokesčiui iš dalies kompensuoti.
Darbo įgūdžių įgijimo rėmimas padės įgyti darbo įgūdžių tiesiogiai darbo vietoje ir įsidarbinti pirmą kartą pradedant darbo veiklą pagal įgytą kvalifikaciją, ilgalaikiams bedarbiams, iki įsiregistravimo darbo biržoje nedirbusiems dvejus ir daugiau metų, po profesinės reabilitacijos, įspėtiems apie atleidimą darbingo amžiaus darbuotojams. Darbdaviui, įdarbinusiam asmenis darbo įgūdžiams įgyti, mokama subsidija darbo užmokesčiui dalinai kompensuoti. Taip pat darbdaviui gali būti ir iš dalies kompensuojamos darbo įgūdžių įgijimo tiesiogiai darbo vietoje organizavimo išlaidos.
Darbo įgūdžių įgijimo sutartis padės asmenims iki 29 metų savarankiškai įgyti darbo įgūdžių. Dvišalė darbo įgūdžių įgijimo sutartis sudaroma tarp teritorinėje darbo biržoje registruoto asmens ir darbo įgūdžių įgyti padedančio darbdavio. Ši sutartis negali būti ilgesnė kaip 4 mėn. Šios priemonės metu finansavimas netaikomas.
Profesinis mokymas bedarbiams leidžia įgyti profesiją, kelti kvalifikaciją arba persikvalifikuoti pagal darbo rinkos poreikį. Mokymosi laikotarpiu mokama mokymo stipendija, dengiamos kelionės, privalomojo sveikatos tikrinimo ir apgyvendinimo išlaidas.
Darbo rotacija suteikia galimybes laikinai įsidarbinti pagal turimą kvalifikaciją ir darbo patirtį, pakeičiant įmonės darbuotojus jų tikslinių atostogų metu ar kolektyvinėse sutartyse numatytais atvejais.
Teritorinis judumas aktualus įsidarbinusiems ir dirbantiems kitame rajone, nutolusiame nuo gyvenamosios vietos daugiau kaip 30 kilometrų.Teritorinė darbo birža asmeniui iš dalies kompensuoja kelionės ir (ar) apgyvendinimo išlaidas.
Savarankiško užimtumo rėmimas skirtas planuojantiems pradėti verslą. Teikiamos subsidijos darbo vietai steigti bei subsidijos individualiai veiklai pagal verslo liudijimą (iš dalies kompensuojamas pajamų mokestis ir valstybinio socialinio draudimo įmokos).
Savanoriška praktika. Darbingi asmenys iki 29 metų turi teisę sudaryti savanoriškos praktikos sutartis su darbdaviais - juridiniais asmenimis. Sutarties terminas negali būti ilgesnis kaip 2 mėnesiai nuo sutarties įsigaliojimo. Asmuo gali sudaryti savanoriškos praktikos sutartį ne daugiau kaip 3 kartus, o bendras jo sudarytų savanoriškos praktikos sutarčių terminas negali būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai. Savanoriška praktika yra neatlygintina.
Jaunuoliai gali dalyvauti Lietuvos darbo biržos vykdomuose ESF projektuose.
Kur galima rasti daugiau informacijos apie Jaunimo garantijų iniciatyvą?
Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo gerosios praktikos pavyzdžiai Vilniaus teritorinės darbo biržos (toliau-VTDB) Šalčininkų skyriuje
Edita užsiregistravo VTDB Šalčininkų skyriuje 2014 m. liepos mėn. Ji baigė Vilniaus kolegiją ir įgijo pradinio ugdymo specialybę. Mergina buvo absolventė ir neturėjo darbo patirties, todėl jai buvo pasiūlyta dalyvauti darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje. Pagal šią priemonę ji buvo įdarbinta vidurinėje mokykloje pradinių klasių mokytoja. Nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. įdarbinta mergina džiaugiasi, kad dirba pagal specialybę ir tobulėja. Edita dirba iki šiol.
Pavel turintis nedidelę automobilių šaltkalvio darbo patirtį registravosi VTDB Šalčininkų skyriuje 2014 m. gegužės mėn. Atsižvelgiant į bedarbio entuziazmą ir didelį norą kuo greičiau įsidarbinti, Pavelui buvo pasiūlyta įsigyti verslo liudijimą. Šiuo metu buvęs bedarbis dirba pagal verslo liudijimą. Jam darbo birža dalinai kompensuoja variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos verslo liudijimo įsigijimo išlaidas.
Projekto “Jaunimo savanoriška tarnyba” gerosios praktikos pavyzdžiai VTDB Šalčininkų skyriuje
VTDB Šalčininkų skyriuje įvyko projekto “Jaunimo savanoriškos tarnybos” pristatymai, kuriuose dalyvavo 11 bedarbių, iš kurių ir Vilma. Šių renginių metu buvo papasakota ir apie galimybę savanoriauti “Carite”. Vilma susidomėjo siūlomomis galimybėmis ir, pasirašiusi 3 mėn. sutartį, nuo lapkričio mėn. dirba savanore “Carite”.
Kaip projekto “Pasitikėk savimi” dalyviai vertina savo įgytas patirtis?
Projektas “Pasitikėk savimi” įgyvendinamas nuo 2013 m. spalio 17 d. Nuo projekto pradžios jau dalyvavo 3 mėn. programoje 88 dalyviai (4 srautai) ir 6 mėn. programoje 13 dalyvių (1 srautas). Viena iš projekto dalyvių Agnieška, pasidalijo savo sėkmės istorija. Agnieška – turinti aukštąjį išsilavinimą, į projektą atėjo nukreipta konsultanto. Po mokyklos pradėjusi studijas Vilniaus universitete, verslo vadybos specialybę, jau po pirmojo kurso moklslų, pagimdė vaikelį ir tęsė studijas neakivaizdiniame skyriuje. Dažnai keisdavo darbą, dažniausiai dirbdavo paslaugų sferoje, nebegalėdama suderinti visų darbų pasiėmė akademines atostogas ir tik 2014 metais baigė mokslus. Ilgą laiką negalėjo nieko susirasti, kadangi neatitiko keliamų reikalavimų ir neturėjo su specialybe susijusio darbo stažo. Projektas jai suteikė galimybę susipažinti su įvairiais Šalčininkų rajono darbdaviais ir atverti rajono galimybes jaunai specialistei. Nuo 2014 m. spalio 20 d. Agnieška pradėjo dirbti rajono įmonėje, kur eina finansų analitikės pareigas.